Zdravý jídelníček je základem pro plnohodnotný a dlouhý život. Co se ale stane, pokud se přejíte některou z těchto potravin?
Zdravé potraviny by neměly chybět v žádném jídelníčku. Ať už jde o jejich přínos vitamínů, minerálů či jiných živin přispívajících našemu organismu, jsou pro naše tělo předurčené. U některých z nich však existuje při jejich nadměrné konzumaci riziko nebezpečí, které může vést až k nejhoršímu. Na které potraviny byste si tedy měli dát největší pozor?
Brokolice
Tato superpotravina obsahuje silné antioxidanty, o nichž je známo, že snižují riziko rakoviny a srdečních chorob. Konzumace ve velkém množství však může vést k hypotyreóze neboli nízké aktivitě štítné žlázy. Obsahuje totiž thiokyanáty, které narušují absorpci jódu tělem, což přispívá k problémům týkajících se především nízké či vyšší váhy.
Rostlinná mléka
Problém s alternativami běžného kravského mléka, jako je mandlové, sójové nebo rýžové, spočívá v tom, že jsou často vysoce průmyslově zpracované. Obsahují velké množství přidaných cukrů. Častější užívání většího množství by tak mohlo způsobit nárůst hmotnosti. Obvykle obsahují málo rostlinné hmoty, například na jednu sklenici mandlového mléka jsou použity pouze čtyři mandle.
Kokosový olej
Tento typ oleje, který je při pokojové teplotě díky obsahu nasycených tuků v pevném stavu, se stal velmi populárním mezi labužníky. Navzdory tomu však neexistují žádné skutečné vědecké důkazy o jeho přínosech pro zdraví. Nejlepší variantou tak zůstává extra panenský olivový olej, hroznový olej nebo jiné nenasycené oleje. Vždy je ale důležité dbát na spotřebované množství, jelikož obecně všechny druhy obsahují spoustu kalorií.
Tuňák
Tuňák je všestranný zdroj živočišných bílkovin, hořčíku, železa a omega-3 mastných kyselin. Pokud ale budete jíst jeho velké porce několikrát týdně, pravděpodobně se dostane do vašeho těla příliš mnoho rtuti. Ta patří mezi neurotoxiny. Následná otrava může vést od svalové slabosti až k rozmazanému vidění. Těhotným ženám a dětem se tak doporučuje konzumace ryb maximálně dvakrát do týdne.
Zelený čaj
Většina lidí může pít zelený čaj bez obav. Je bohatý na katechiny, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají v boji s rakovinou, záněty a srdečními chorobami. Tyto látky ale také mohou ovlivňovat vstřebávání železa z rostlinných zdrojů. Proto se vyhýbejte konzumaci zeleného čaje s jídlem, zejména když sportujete, a pijte ho, až vytrávíte.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
Mezi zdravé stravování patří také konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné těstoviny a především luštěniny. Pokud vaše tělo není zvyklé na její vysoký příjem, může to způsobit zvýšenou produkci plynů a nadýmání. Vláknina ve stravě by tak měla být zavedena postupně a důsledně.