Přesto, že je nízkokalorický, neuvěřitelně chutný a zdravý, je tento rostlinný zdroj železa poměrně neznámý. Vyzkoušejte topinambur a zařaďte si ho na seznam superpotravin.
Topinambur je hlíza bohatá na živiny, která má obzvláště vysoký obsah železa. Ve 100 g topinamburu je 3,4 mg železa. To je čtyřikrát více než v červené řepě, ale také více než ve špenátu a mase. Lékařka Angela M. Bell, MD doporučuje topinambur právě kvůli jeho vysokému obsahu železa při dietách u chudokrevnosti a připomíná, že je také cennou složkou jídelníčku veganů a vegetariánů.
Opomíjený topinambur
Hlízy topinamburu připomínají trochu brambory nebo kořen zázvoru. Mají však jinou, výrazně oříškovou chuť. Může se jíst syrový, vařený nebo pečený. V jakékoli podobě je vynikajícím doplňkem jídelníčku. Pečený a dušený topinambur má stejný obsah železa jako syrový. Ve vařeném topinamburu může být železa méně, protože část tohoto minerálu uniká do vody během vaření.
Topinambur je jen zřídkakdy zmiňován jako jeden z nejlepších zdrojů železa, což je chyba, protože je ho v něm skutečně hodně. Nenápadné hlízy poskytují více železa než oblíbený špenát, brokolice, červená řepa a většina druhů masa (včetně husího, které je na železo velmi bohaté).
Topinambur a železo
Topinambur je chutný a velmi zdravý. Protože se tyto hlízy vyznačují tak vysokým obsahem železa, cenného krvetvorného minerálu, jde o skutečnou superpotravinu pro vegetariány, vegany, těhotné ženy a všechny, komu bylo doporučeno obohatit svůj jídelníček o železo. Topinambur je totiž skutečná železná bomba. Ve 100 g je až 3,4 mg železa, což je čtyřikrát více než v červené řepě a výrazně více než v mase či špenátu.
Kolik železa tělo potřebuje
Denní dávka železa pro dospělé menstruující ženy je 18 mg, pro dospělé muže je to přibližně 10 mg. Potřeba železa během těhotenství a kojení se zvyšuje až na 26 mg/den. Lidé ohrožení anémií a lidé, kteří v minulosti trpěli nedostatkem železa, by také měli přijímat více železa. Topinambur je tedy vynikajícím doplňkem stravy při anémii, je to superpotravina v těhotenství a rozhodně produkt, který by měl zajímat vegetariány a vegany.
Topinambur je skutečně jedním z nejlepších rostlinných zdrojů železa a je nepochopitelné, že je stále poměrně neznámý. Železo z něj je sice nehemové a hůře se vstřebává než hemové železo z masa. Nicméně topinambur je natolik nízkokalorický a chuťově příjemný, že ho můžete sníst najednou i velké množství, konkrétně 100, 200 nebo dokonce 300 g těchto cenných hlíz. Dávka železa v jídle s topinamburem se zvyšuje úměrně s konzumovanou porcí.
Jak jíst topinambur, abyste využili železo, které obsahuje
Pro využití železa v topinamburu nepotřebujete žádné speciální metody přípravy. Topinambur konzumujte často a pravidelně: kdykoli se naskytne příležitost. Nejčastěji jej můžete zakoupit na konci podzimu a v zimě. Chcete-li železo z topinamburu využívat co nejefektivněji, řiďte se těmito tipy:
- Topinambury jezte syrové, pečené, dušené nebo vařené v páře. Topinambur nevařte ve vodě, protože část cenných minerálů prosakuje.
- Topinambur neloupejte, ale důkladně jej očistěte. Slupka je také velmi bohatá na železo.
- Kombinujte topinambur se zdroji vitaminu C: posypte ho petrželí, dejte si ho do salátu s paprikou nebo popíjejte rakytníkovou šťávu bohatou na vitamin C.
- Nezapíjejte pokrmy s topinamburem kávou ani čajem. Mezi jídlem bohatým na železo a nápoji, které brání vstřebávání železa, dodržujte alespoň hodinový odstup.
- Vyhněte se kombinaci pokrmů s topinamburem a mléčnými výrobky. Sýry, mléko a jogurty jsou bohaté na vápník, který soupeří o vstřebávání se železem.