Po skvělé paměti touží snad každý, a proto jsou v současnosti trendem různé podporující doplňky. Je to pro naše zdraví vhodný způsob?
Na trhu se objevuje stále více doplňků, které mají posilovat vaší paměť. Zejména pro výrobce je velmi výhodné připisovat některým látkám téměř magické vlastnosti. Mnoho z nich je však absolutně nesmyslných a lidé za ně akorát zbytečně utrácejí peníze. Naštěstí ale existují i ty, které vám paměť skutečně zlepšit můžou. Pojďme tedy zjistit, kde se skrývá pravda a jaké doplňky stravy byste měli využít.
Omega-3 mastné kyseliny
Nacházejí se v rybím oleji a prokázaly velmi slibné účinky pro vývoj mozku. Některé studie doložily, že lidé konzumující mastné ryby mají v mozku více šedé hmoty, která udržuje silnou mysl. Existují ale i takové, kde odborníci její efekt na kognitivní funkce naprosto vyloučili. Šance, že se pozitivní účinek přesto objeví, je však vysoká. Omega-3 mastné kyseliny totiž přispívají našemu zdraví ve více směrech a mají především blahodárné účinky na srdce.
Vitamin B12
Vitamin B12 je obsažen primárně v živočišných produktech a někteří lidé mohou mít kvůli stárnutí potíže s jeho asimilací. Mozek potřebuje jeho dostatek pro správnou funkci, a proto jej lékaři často spojují s problémy týkajícími se paměti. Normální hodnoty pro běžného člověka jsou 200 až 900 pikogramů na mililitr. Nicméně ačkoliv máte 300, odborníci již doporučují využití doplňků. Problém mohou mít především vegani a vegetariáni, kteří se tabletové variantě nevyhnou.
Ginkgo biloba
Vědci o tomto bylinném doplňku tvrdí, že může zabránit senilní demenci a zlepšuje průtok krve do mozku. Jediným nedostatkem jsou však chybějící důkazy a ani největší studie nedoložily žádné informace potvrzující to, že tento doplněk předchází nebo zpomaluje ztrátu paměti. Naopak výzkumníci podotýkají, že ginkgo biloba ředí krev. Ve vzácných případech navíc může vést k mozkovému krvácení, zvláště pokud užíváte léky, jako je aspirin.
Ženšen
Asijský ženšen je inzerovaný jako doplněk, který dokáže chránit paměť a to samostatně nebo v kombinaci se zmíněnou ginkgo bilobou. Stále však není regulován a stejně jako u jiných bylin vědecké studie neprokázaly velký úspěch. Společnosti obvykle předpokládají, že pokud jsou přípravky „přírodní“, nemají žádná rizika. Bohužel tomu tak není. „Starší pacienti bývají citlivější a obvykle konzumují více léků, jsou tak vystaveni riziku nežádoucích účinků mnohem více,“ dodává odbornice