Stres zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Může za to kortizol a adrenalin, které mají opačný účinek než inzulín

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které může mít závažné dopady na vaše zdraví. Riziko jejího vzniku může navíc zvyšovat nadměrné vystavování se stresu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stres, a to jak fyzický, tak i psychický, zvyšuje riziko vzniku cukrovky a u lidí, kteří tímto závažným onemocněním již trpí, ztěžuje stres kontrolu hladiny glukózy v krvi. Lze tedy říci, že mezi oběma faktory existuje určitá souvislost – kromě toho pak může být stres podle lékařky Kelly Wood také rizikovým faktorem vzniku některých metabolických a kardiovaskulárních onemocnění. Je proto důležité, abyste brali toto riziko na vědomí a měli povědomí o tom, jaké může mít dopady na vaše zdraví. 

Porozumění stresu

Stres je obranný mechanismus proti jakémukoliv fyzickému nebo psychickému podnětu, který má tendenci měnit homeostázu organismu. Pokud se tedy člověk dostane do stresové situace, aktivuje se jeho hormonální osa, která umožňuje tělu přizpůsobit se zvláštní energeticky náročné zátěži – během toho však také dochází k různým úpravám, které způsobují nervy a hormony, a to zejména vyššímu uvolňování glukokortikoidů s převahou kortizolu (hormonu, jehož nadměrné množství může mít velmi negativní dopad na vaše zdraví). 

Hyperglykémie při stresu a diabetu

Kortizol a adrenalin jsou hlavními faktory, které vyvolávají nepříjemné příznaky spojené se stresem. Jedná se navíc o kontraregulační hormony, což znamená, že mají opačný účinek než hormon inzulín. Pokud tedy dojde ke zvýšení jejich hladiny, zvyšuje se také vaše riziko vzniku hyperglykémie a periferní rezistence právě vůči působení inzulínu. To je také hlavní důvod, proč spolu souvisí geneze stresu a cukrovky 2. typu. 

Řešení stresu a diabetu

Je sice pravda, že stres může být u predisponovaných jedinců hlavním spouštěčem cukrovky, ale měli byste brát na vědomí, že se jedná o chronické onemocnění, které je spojeno s mnoha dalšími faktory – stres je tedy pouze jedním z prvků, které byste měli umět regulovat. Velké procento jejího vzniku odborníci připisují především nezdravým životním návykům, jako je špatná strava, sedavý způsob života a nepravidelný spánek. Abyste se proto vyhnuli potenciálnímu nebezpečí a ochránili své zdraví, můžete změnit svůj životní styl. 

iZdroj fotografie: iStock

Je také důležité zmínit, že chronický stres může vyvolat cukrovku nejen prostřednictvím hormonálních mechanismů, ale je také spojen s osvojením nezdravých životních návyků, které dále zvyšují riziko tohoto nebezpečného onemocnění. Mezi ty patří především špatná strava, kouření a nadměrná konzumace alkoholu či uklidňujících prášků. Kromě toho jsou pak abnormální hladiny hormonů často spojovány s přibýváním na váze, což je další faktor zvyšující pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Jak účinně zvládat stres 

Pokud se chcete vyhnout stresu a žít pohodlnější život, můžete si osvojit některé techniky zdravého životního stylu. Ty vám navíc přinesou dobrý pocit z vašeho dne, lepší vzhled postavy a tak podpoří držení vašeho těla a schopnost lépe přemýšlet při řešení krizových situací. Podle odborníků je důležité zejména:

  • Cvičit alespoň 30 minut denně.
  • Vyhledávat a zároveň vracet sociální podporu od svých přátel nebo rodiny.
  • Vyzkoušejte různé techniky meditace či kontrolovaného dýchání.
  • Věnovat více pozornosti svým koníčkům nebo zálibám.
  • Jíst vyváženou stravu.
  • Dostatečně spát.

Jak proti stresu bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články