Spaní s mokrými vlasy může mít neblahé následky. Nejde o to, že byste mohli nastydnout, ale spíše si můžete poškodit vlasy nebo přivodit dermatologické obtíže.
Určitě jste již slyšeli, že se nemá chodit spát s mokrými vlasy. Jak ale vysvětluje zdravotník Gerhard Whitworth, R.N., důvodem není to, že byste se mohli nastydnout, jak se mnozí lidé mylně domnívají, ale to, že vlhké a teplé prostředí může vést k bakteriálním nebo plísňovým infekcím na pokožce hlavy nebo obličeji. Důvodů, proč si vlasy před spaním usušit je však více.
6 důvodů, proč nechodit spát s mokrými vlasy
Neexistuje žádná studie, která by spojovala mokré vlasy a nachlazení. Přesto však existují důvody, proč byste si před spaním měli vlasy usušit:
- Ničení vlasů: Mokré vlasy se natáhnou přibližně o 30 % své původní délky a nijak jim to neublíží. Pokud se však vlasy natáhnout více, dochází k nevratným změnám a vlasy se ničí a lámou. Spaní s mokrými vlasy často způsobuje jejich natažení nad únosnou délku a vlasy se tak zbytečně ničí.
- Pocit chladu: Studie z roku 2015 ukázala, že pokud je hlava vystavena nízkým teplotám, ztrácí více tepla. Při 10 °C docházelo k výrazně větším tepelným ztrátám než při 15 °C nebo 20 °C. Pokud jsou vlasy mokré, hlava je v chladu, a to znamená, že mokré vlasy mohou vést k nepříjemnějšímu spánku.
- Růst plísní: Vědci objevili v roce 2022 ve vlasových folikulech druh plísně Malassezia. Tato houba může mít za následek kožní onemocnění, jako je seboroická dermatitida. Dlouhodobě mokré vlasy, například přes noc, mohou riziko vzniku těchto onemocnění zvyšovat.
- Lupy: Studie z roku 2019 naznačuje, že chlad a vlhko zvyšují výskyt lupů. Stejná studie naznačila, že na tomto stavu se může podílet i rovnováha bakterií a plísní. Mokré vlasy mohou vést ke ztrátě tepla, což znamená, že mohou lupy zhoršovat.
- Lámání vlasů: Podle studie z roku 2017 jsou významnými faktory vypadávání vlasů genetické a hormonální změny. Svou roli však může hrát i prostředí, nadměrná péče o vlasy a spaní s mokrými vlasy. Mokré vlasy při spánku mohou také způsobit poškození folikulů a vést k lámání vlasů.
- Kožní onemocnění: Vlasové folikuly pod kůží ucpané kožním mazem nebo olejem mohou způsobit akné. Protože se ve vlhkých vlasech nacházejí bakterie, může to mít vliv i na růst bakterií v pórech. Dlouhodobě mokré vlasy, například přes noc, mohou riziko vzniku těchto stavů zvýšit.
Různé typy vlasů vyžadují různou péči
Každý člověk má trochu jiný typ vlasů. Někdo má vlasy mastné, jiný jemné či naopak hrubé. Ti, kteří mají mastné vlasy, by je neměli mýt velmi teplou vodou, která stimuluje mazové žlázy, a je důležité používat kartáče s přírodními štětinami. Pro ty se suchými vlasy je naopak důležité používat hydratační šampony a jako vždy je třeba věnovat pozornost výživě, protože vlasy trpí následky špatné stravy, a proto vypadají matně a řídce.
Doporučuje se mýt si vlasy alespoň dvakrát týdně, ale ne příliš často, protože příliš časté mytí by je mohlo ničit a poškodit pokožku hlavy. Dalším důležitým doporučením, které mnozí lidé ignorují, je nesvazovat si vlasy, když jdete spát.
Proč nespat se svázanými vlasy
Spaní se svázanými vlasy (obzvláště těsnou gumičkou) může mít nepříjemné následky. Tento nesprávný zvyk může totiž způsobit vypadávání vlasů a zpomalit jejich růst. Máte tak velkou šanci, že budete trpět alopecií nebo silným vypadáváním vlasů. Svazování vlasů při odchodu do postele může časem způsobit oslabení vlasových folikulů. Navíc pokud jdete spát se svázanými vlasy, zejména pokud byly právě umyté, může to vést k nepříjemným problémům, jako jsou lupy nebo dermatitida.
V případě, že se dermatitida rozvine, je důležité poradit se s dermatologem a použít vhodné šampony, které problém vyřeší. Nezapomeňte si proto vždy před spaním vlasy rozčesat a vůbec je nesvazovat. Spaní s rozpuštěnými suchými vlasy prospěje jejich zdraví a uvidíte, že budou zdravější, silnější a lesklejší.