Krvácení do sklivce je důsledkem vysokého krevního tlaku i očního nádoru. Problém většinou odezní sám

Krvácení do sklivce nepatří většinou mezi vážné stavy. V závažnějších případech ale může způsobit náhlou ztrátu zraku. Je lepší ho nepodceňovat.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Sklivec je tekutá želatinová výplň oka, kterou najdete mezi vnitřním povrchem sítnice a zadní stranou čočky. Pokud dojde k prasknutí drobné cévky a následnému krvácení do sklivce, projeví se náhlou poruchou vidění. Optometristka Ann Marie Griff upozorňuje, že krvácení do sklivce může mít různou závažnost. Většinou se vyřeší samo, existují ale případy, které si vyžadují chirurgický zákrok.

Jak se projevuje krvácení do sklivce

Nejčastější a nejcharakterističtější příznak pro krvácení do sklivce je ztráta zrakové ostrosti na jednom oku. Oko nebolí, porucha vidění se objevuje náhle. Dochází k částečné nebo úplné ztrátě vidění. Dalším příznakem mohou být záblesky světla nebo takzvané sklivcové zákalky. Jedná se o tmavé tvary, které se vznášejí v zorném poli. Při pokusu na ně zaměřit zrak, uplavou.

Příčiny krvácení do sklivce

Když pomineme příčiny jako zranění nebo operaci, objevuje se nejčastěji krvácení do sklivce při očním onemocnění způsobeném cukrovkou neboli diabetické retinopatii. Cévky v oku se rozrůstají v sítnici nenormálně, jsou náchylnější k praskání a přenášejí krev do sklivcové dutiny.

Krvácení do sklivce se objevuje také při porušení sítnice, porušení zadního sklivce, ucpání žilek v oku, při retinopatii způsobené vysokým krevním tlakem a u vrozeného rozštěpu sítnice (u nás velmi vzácné). Výjimečně se krvácení do sklivce může objevit při zánětu duhovky nebo jako doprovodný příznak nádoru oka.

Digitální fotografie sítnice oka iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy k lékaři a co vás tam čeká

Pokud se u vás objevila náhlá porucha zraku, určitě si nechte oči zkontrolovat. V případě krvácení do sklivce je doporučeno, co nejdříve konzultovat problém s lékařem. Tam vás čeká kompletní oční vyšetření včetně kontroly nitroočního tlaku. Vyšetřují se obě oči. Při rozsáhlejším krvácení se doplňuje ultrazvukem, aby se zkontroloval stav sítnice. Připravte se také, že by mohly lékaře zajímat také krevní testy.

Jak se dá léčit krvácení do sklivce

Krvácení do sklivce se léčí podle příčiny. Pokud není nijak vážné, zůstanete v pozorování lékaře, ale žádná léčba nebude pravděpodobně nutná. Zřejmě vám doporučí spát s hlavou ve zvýšené pozici, aby se krev nemohla hromadit v oku, nenamáhat se a vyhnout se užívání léků na ředění krve. Počítejte s pravidelnými kontrolami u lékaře.

Ve vážnějších případech, kdy je narušena sítnice nebo se krvácení samo nevstřebá, bude nutné podstoupit operaci. Odborně se zákrok nazývá vitrektomie. V praxi jde o odstranění veškerého sklivce z oka a jeho nahrazením speciálním roztokem. Pokud ovšem sítnice narušena není, lze krvácení zvládnout kryoterapií nebo laserem.

Pacient na vyšetření očním přístrojem u oftalmoložky
iZdroj fotografie: Pixabay

Prevence krvácení do sklivce

Předejít krvácení do sklivce tak úplně nelze. Můžete pouze riziko, že se u vás vyskytne, snížit. Navštěvujte pravidelně očního lékaře a chraňte své oči při činnostech, kdy jim hrozí poranění. Máte-li cukrovku, hlídejte si hladinu cukru v krvi a dodržujte lékařem předepsanou léčbu.

S jakými očními problémy jste se setkali na vlastní kůži?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články