Selhávání ledvin patří k velmi vážným stavům, které mohou skončit doživotní závislostí na dialyzačních přístrojích. Důležitá je prevence i znalost prvotních příznaků.
Odhalit počáteční stádium selhávání ledvin není vůbec snadné. Příznaky nastupují pomalu a změny bývají nenápadné. Až když nemoc postupuje, objevují se vážnější příznaky. Podle doktorky Alany Biggers je chronické selhávání tak nenápadné, že většina lidí ani neví, že jím trpí. Dokud se nedostaví skutečně závažný problém. Nenechte to zajít tak daleko a všímejte si varovných signálů, které vám vaše tělo vysílá.
Co je selhávání ledvin
Chronické selhávání ledvin je stav, kdy ledviny přestávají postupně plnit svou funkci. Příčin může být mnoho. Ledviny filtrují krev a zbavují tělo odpadních a škodlivých látek, regulují tekutiny v těle a ovlivňují krevní tlak. Porucha jejich funkce je pro tělo veliký problém, bez ledvin nemůže fungovat.
Jak se selhávání ledvin projevuje
Jestliže ledviny přestávají plnit svou funkci, poznáte to podle sníženého množství moči. Voda je zadržována v těle, vznikají otoky kolem kotníků, vzniká dušnost, únava, ospalost. Škodlivé látky se hromadí v těle a mohou způsobovat nevolnost, závratě a zmatenost. Tělo se je snaží odstraňovat potem, takže může dojít k podráždění pokožky a svědění. Někdy vás může varovat bolest charakteristická pro ledviny, tj. bolest v oblasti beder.
Že se s vašimi ledvinami něco děje, poznáte hlavně z barvy moči. Časté nucení na močení, přičemž je vyloučeno jen malinko světlé (nekoncentrované) moči, nebo naopak časté močení a vylučování velkého množství moči by vás mělo varovat, že je něco špatně. Jestliže na sobě zpozorujete některé z těchto příznaků, nechte se zkontrolovat u lékaře. Moč vezměte s sebou pro orientační vyšetření.
Diagnostika
Pro diagnostikování selhávání ledvin bude potřeba vyšetřit vzorek moči. Měřit lze také objem moči. Dalším běžným vyšetřením jsou odběry krve, z jejichž výsledků se dá usuzovat na stav ledvin. Ze zobrazovacích metod vás pravděpodobně bude čekat ultrazvuk. Další snímky ledvin a močových cest mohou být získány pomocí magnetické rezonance nebo CT (počítačové tomografie).
Možnosti léčby
K jaké léčbě váš lékař přistoupí, bude záviset na příčině a stádiu pokročilosti onemocnění.
Dialýza
Pokud ledviny neplní dostatečně svou funkci, může být nutná dialýza. To znamená, že stroj bude plnit funkci ledvin. K tomu je nutné dodržovat dietu s nízkým obsahem draslíku a solí. Dialýza vás nevyléčí, ale pokud na ni budete pravidelně docházet, prodlouží vám život.
Dieta a změna životního stylu
V počátečních fázích lze zpomalit selhávání ledvin, aby se nerozvinulo v závažné onemocnění, změnou stravy a životního stylu. Rozhodně budete muset vynechat alkohol. Ve stravě bude nutné omezit příjem sodíku a draslíku, stejně tak je dobré omezit fosfor. Lékař vám na základě vyšetření a konkrétní fáze onemocnění sdělí, jakých potravin se vyvarovat a co sledovat.
Transplantace
V nejzávažnějších případech může přicházet v úvahu transplantace ledvin. Zda jste vhodným kandidátem rozhodne lékař na základě vyšetření. Na transplantace se ale zpravidla čeká, trvá, než se najde vhodný dárce. Roli hraje také průběh samotné operace a přijetí transplantované ledviny vaším tělem.
Prevence
Snížit pravděpodobnost, že se u vás vyvine selhání ledvin, jde, ale začněte včas. Řiďte se pokyny v příbalových letácích u volně prodejných léků, neužívejte příliš vysoké dávky. Veškerá onemocnění močového ústrojí pečlivě vylečte a včas se svěřte do rukou lékaře. Udržujte zdravý životní styl, dodržujte správný pitný režim a neužívejte více léků, než je nezbytně nutné.