Zdravější a plnější vlasy: Od volby jídelníčku a vitamínů až po výběr správného šamponu

Aby byly vaše vlasy krásné a zdravé, nemusíte utrácet za drahé komerční výrobky plné chemikálií. Skvěle vám postačí tyto jednoduché domácí triky.

i Zdroj fotografie: Mx. Granger / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv hraje hlavní roli ve zdraví a vzhledu vašich vlasů především genetika, existují další faktory, které na ně mohou mít vliv, a to jak pozitivní, tak i negativní. Zejména důležitá je pro získání krásného účesu podle odbornice Cynthia Cobb především strava, ovšem stejně tak je vhodné brát ohledy na podmínky životního prostředí (zejména počasí a znečištění) a celkový přístup k péči o vlasy. Pokud tedy i vy toužíte získat co nejhezčí vzhled vlasů a udržet je zdravé po dlouhou dobu, můžete vyzkoušet některé domácí tipy.

1) Dodejte vlasům bílkoviny 

Dobře sestavený stravovací plán je základním faktorem pro zdraví a krásu vlasů a pokožky hlavy. Důvodem je především skutečnost, že vaše vlasy jsou převážně tvořeny bílkovinami, které můžete získat právě ze správných potravin – nezapomeňte proto do svého každodenního jídelníčku přidat libové maso, drůbež, ryby, fazole, vejce a například také nízkotučné mléčné výrobky. Pokud jich naopak nezískáte ze své stravy dostatek, můžete se v důsledku potýkat se slabými, lámavými vlasy a ztrátou jejich barvy, stejně jako s jejich vypadáváním.

2) Dostatek zinku 

Nedostatek zinku je problém, který může mít mnoho negativních dopadů na vaše zdraví, včetně vypadávání vlasů. Abyste se proto vyhnuli těmto nepříjemným problémům, snažte si udržet jeho dobré hladiny ve svém těle. To můžete udělat například tím, že zařadíte do svého jídelníčku ořechy, zejména para ořechy, vlašské ořechy, pekanové ořechy, kešu ořechy a mandle. Jedná se totiž o lahodné plody přírody, které disponují jeho dostatečným množstvím a dalšími užitečnými živinami. Popřípadě pak také můžete jít více ovoce a zeleniny.

3) Omega-3 mastné kyseliny 

Zvýšení příjmu omega-3 mastných kyselin pomáhá stimulovat vlasové folikuly a mazové žlázy, což sice nezpůsobuje intenzivnější růst vlasů, ale může to zlepšovat zdraví pokožky hlavy. Tyto důležité živiny se nachází zejména v tučných rybách, jako je losos, sardinky a sleď. Mezi další vhodné zdroje poté patří například lněná semínka, jogurty, sýr cottage, salát a obiloviny. Pokud zvýšíte jejich příjem, můžete také těžit z jejich dalších zdravotních přínosů, včetně snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Poznejte své vlasy a zvolte vhodný šampon 

Mnoho lidí stále neví, jak často by se vlasy měly mýt šamponem a jaký výrobek vlastně pro sebe zvolit. Vše však záleží na osobních preferencích a individuálních potřebách, které závisí na typu a struktuře vlasů, úrovni aktivity a na užívání dalších přípravků na vlasy – například lidé, kteří jsou náchylní k maštění vlasů, mohou potřebovat šamponovat vlasy každý den, zatímco ostatní pouze jednou za dva dny. Stejně tak je důležité zmínit, že používání nesprávného šamponu a stylingových prostředků může způsobit značné poškození vlasů

5) Tipy pro údržbu vlasů

Abyste udrželi své vlasy dlouhodobě krásné a zdravé, nezapomínejte dodržovat také níže uvedené tipy: 

  • Při fénování začněte na nejnižším stupni teploty a postupně ji zvyšujte podle potřeby.
  • Kdykoli to bude možné, nechte vlasy uschnout na vzduchu.
  • Pravidelně masírujte pokožku hlavy, abyste podpořili růst vlasů a zvýšili její prokrvení.
  • Pravidelně se nechávejte stříhat, a to alespoň každých 10 až 12 týdnů,  abyste udrželi vlasy zdravé a zabránili roztřepeným konečkům.

Jak se tyto triky osvědčily vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články