Pití kávy je odborníky doporučováno – snižuje totiž výskyt rakoviny, onemocnění srdce i cukrovky. Kterou a kolik denně vypít?

Černá káva není jen chutným nealkoholickým nápojem, který zpříjemňuje chvíle odpočinku. Příznivě působí i na srdeční sval, pokud je užívaná v optimálním množství.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ke zdravému srdci je zapotřebí dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, pravidelně se hýbat. Pomoci ale může i pití černé kávy, která má na srdce blahodárný účinek. Samozřejmě, že se to nesmí s jejím pitím přehánět. Jaké množství kávy je ideální? Kardiovaskulárními onemocněními a prevencí srdečních nemocí se ve své lékařské praxi zabývá lékařka Helen Sophie Barold, MD.

Z čeho se černá káva vyrábí

Káva, to jsou vlastně upražená a rozemletá semena plodů kávovníku. Ty se pěstují v Africe, Jižní Americe, ve Vietnamu i Indonésii, odkud pocházejí největší producenti. Je zajímavé, že káva je po ropě druhou nejprodávanější komoditou.

Nejčastěji se pije káva ze zrnek druhu arabika a robusta. Pro kávu je charakteristická její silná vůně a povzbuzující účinky. Obsahuje alkaloid kofein, jenž povzbuzuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak. Právě kvůli kofeinu a jeho účinkům se káva pije, když se cítí člověk unavený a bez energie.

Zdravotní účinky pití černé kávy

Pití černé kávy je spojeno s nižší úmrtností na kardiovaskulární onemocnění i s nižším výskytem rakoviny, zejména prostaty, dělohy, kůže a jater. Existuje také souvislost mezi pitím kávy a lepším metabolickým zdravím. To obnáší nižší výskyt cukrovky 2. typu, žlučových kamenů, dny a ledvinových kamenů. Příznivý vliv má káva i na játra, snižuje riziko vzniku depresí, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby.

iZdroj fotografie: Pixabay
Černá káva je tradičním nápojem pro chvíle odpočinku

Kdo by se měl pití kávy raději vyhýbat

Káva není příliš zdravá pro těhotné ženy, kdy zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti novorozenců, předčasného porodu nebo spontánního potratu. Existuje i souvislost mezi častým pitím kávy a zlomeninami u žen. Nevhodná je káva ve velkém množství pro osoby trpící vysokým krevním tlakem.

Kolik šálků kávy je pro zdraví ideální

Je zajímavé, že lidé s fibrilací síní, kteří pili jeden šálek kávy denně, měli o 20 procent nižší pravděpodobnost úmrtí než osoby, které kávy vůbec nepily. V omezeném množství je tedy káva zdraví prospěšná a není se třeba vyhýbat její konzumaci.

Jeden šálek kávy za den také snižuje riziko mrtvice nebo srdečního infarktu. Obecně se doporučuje maximálně vypít 3 až 4 šálky kávy denně. Zdravá je i káva bez kofeinu, která také snižuje výskyt kardiovaskulárních nemocí s výjimkou srdečního selhání nebo arytmie.

Jak jste na tom s pitím kávy vy?

Zdroj: Healthline, BMJ

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články