Čistíte si uši vatovými tyčinkami? Lékaři varují, lidé stále ignorují. Jde o nebezpečný způsob vedoucí k poranění sluchu

Kromě toho, že jsou tyto plastové tyčinky dosti neekologické, jsou také vysoce nevhodné k čistění uší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už od sedmdesátých let minulého století se lékaři začali obávat, jaké problémy si lidé mohou přivodit takovýmto způsobem čištění uší. A dodnes opakují, že se vatové tyčinky takto používat nemají. Lidé však neposlouchají a dělají, co chtějí. Téměř všichni tyto tyčinky používají na odstranění ušního mazu. Nakonec lékaři prozradili, proč se používat nemají a jaká zranění vám mohou způsobit.

Uši, důležitý a citlivý orgán

Ucho je centrem sluchu a rovnováhy. Jedná se o citlivý orgán, který je potřeba čistit s velkou opatrností. Tvoří se v něm ušní maz, jehož funkcí je zabránit tomu, aby nečistoty pronikly do citlivého zvukovodu. Tento maz se přirozeně dostává z ucha ven sám, lidé si jej však používáním vatových tyčinek pouze zatlačí k bubínku, který si mohou i poškodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč byste neměli používat tyčinky na čištění uší

Vatové tyčinky, pinetky, klíče od domu a párátka, to všechno si lidé rádi strkají do uší. Ale věděli jste, co by se vám mohlo stát? Že by se vám mohly poškodit vaše ušní kanálky, propíchnout ušní bubínky nebo vykloubit ušní kosti? Jakékoli z těchto poškození může mít za následek ztrátu sluchu, závratě, zvonění v uších nebo jiné příznaky poranění ucha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidé by měli nechat přírodu dělat svou práci. Naše tělo produkuje ušní maz, aby ucho bylo mastné, čisté a chráněné. Nečistoty, prach a cokoli jiného, ​​co by se mohlo dostat do uší, se tam zachytí a neproniknou dále do zvukovodu. Pohyb čelisti při mluvení nebo žvýkání, stejně jako obnova buněk ve zvukovodu, pomáhá pohybovat starým mazem směrem ven z ucha, kde je při sprchování nebo koupání odplavován. Uši jsou tedy samočisticí.

Zvýšená tvorba síry v uchu a co s tím

Síra, která uši chrání, se vytvoří, když je narušen proces samočištění ucha. Výsledná zvýšená produkce síry blokuje zvukovod, což způsobuje problémy se sluchem. A ti, kteří mají takzvané ušní zátky, mohou pomocí vatových tamponů vtlačit ušní maz hlouběji do zvukovodu a poškodit ušní bubínek.

Běžně by v uších mělo být určité množství síry. Problém však nastává, když je ho příliš mnoho. To znamená, pokud se objeví příznaky jako je bolest, otok, krvácení nebo ztráta sluchu. Jestliže si všimnete, že se váš sluch zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc. Lidé často připisují své příznaky výskytu sirné zátky, ale není tomu tak vždy. Může se jednat například o stárnutí, infekci nebo nadměrné vystavení hlasitému zvuku.

Jak tedy uši čistit správně

Samostatným rizikem je přílišná pečlivost při čištění uší, což může vést ke vzniku ušní zátky. Z etického hlediska je touha udržovat uši čisté pochopitelná, ale lékaři tvrdí, že odstranění mazu z vnější části ucha je dostatečné pro udržení čistoty. Takže tyčinkou očistěte pouze vnějšek a nestrkejte ji nikam dovnitř.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Domácí léčiva na odstranění přebytečného ušního mazu jsou poměrně účinná a bezpečná, jsou-li používána s opatrností. Existuje řada volně prodejných kapek, které odstraňují mazové zátky, pro bezpečné domácí použití. Ale vždy je nejlepším zajít za svým lékařem a poradit se, abyste si nepřivodili nějaký nechtěný úraz.

Zdroj: Healthy Hearing

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články