Kešu oříšky pochází z tropického stromu v Brazílii. Dnes jsou ale pěstovány v oblastech s teplým podnebím po celém světe. Přestože jim říkáme oříšky, ve své podstatě jsou to semínka. Výživové hodnoty mají ovšem srovnatelné s ořechy, a proto jsou za ně mylně považovány.
Obecně jsou oříšky vnímány jako nezbytná součást zdravého a vyváženého jídelníčku. Ať už se týká o výhody či nevýhody, podívejme se na skutečný vliv kešu na lidský organismus.
Přínosy kešu na zdraví
Kešu oříšky rozhodně mají našemu tělu co nabídnout. Obsahují zdravé tuky, tolik potřebnou vlákninu a rostlinné bílkoviny. Obsah bílkovin v kešu je dokonce srovnatelný se stejným množstvím vařeného masa. Tělu doplní také důležité živiny pro zdraví mozku, dostatek energie a imunitu. Jedná se zejména o:
- měď
- mangan
- hořčík
Ověřené jsou i antioxidační účinky této potraviny. Díky tomu pomáhá odstraňovat zánět z těla a ochraňuje ho před nemocemi. Nelze opomenout i jeho skvělé účinky při hubnutí. Vysoký obsah vlákniny a bílkovin snižuje pocit hladu, naopak vyvolává pocit nasycení. Existují také studie, které předpokládají vliv kešu na snížení krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu.
Možné negativní účinky
Kešu ořechy jsou považovány spíše za přínosné. Pro organismus nejsou přínosné v případě, že se jedná o například o jejich solenou nebo praženou variantu. V některých případech mohou být hůře stravitelné. V tomto případě se ale doporučuje jejich namočení, které navíc pomáhá následnému vstřebávání vitamínů a minerálů. Posledním nedostatkem a velkou překážkou pro některé jedince je možná alergie.
Jak zařadit kešu do jídelníčku
Přidat kešu do jídelníčku je jednoduché. Udělat to můžete několika způsoby. Kešu můžete jíst samotné třeba místo svačiny, přidat do salátů i jiných oblíbených pokrmů, vyzkoušet kešu pasty a omáčky nebo zdravé dezerty s těmito oříšky. Pokud milujete asijskou kuchyni, můžete se inspirovat hned několika recepty, ve kterých sekané kešu oříšky najdete.