Nadledvinky jsou součástí endokrinního systému, tudíž produkují hormony. Může ovšem dojít k poruše jejich funkce, která se projeví hned několika příznaky.
Jejich název vychází z místa uložení. Nachází se nad ledvinami, jsou trojúhelníkového tvaru a produkují steroidní hormony. Pokud dojde k nějakému problému, zpravidla se to projeví zvýšenou únavou, sníženou hladinou cukru v krvi, pocením, nevolností, nepravidelnou menstruací, bolestí svalů a kloubů. Jak popisuje lékař Michael Charles, M.D. k diagnostice se využívá krevních i zobrazovacích testů. Důležitá je prevence. Případná léčba je za pomoci hormonální substituční terapie či chirurgického zákroku.
Funkce nadledvinek
V horní části každé ledviny se nachází jedna nadledvinka. Nadledvinky jsou zodpovědné za produkci některých steroidních hormonů, včetně aldosteronu a kortizolu. Aldosteron se podílí na řízení rovnováhy draslíku a sodíku, čímž kontroluje krevní tlak. Kortizol zase spolu s adrenalinem a noradrenalinem reguluje reakci těla na stres. Také reguluje krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Nadledvinky jsou řízené hypofýzou. Ta jim může poslat signály pro produkci malého, nebo naopak velkého množství hormonů. To může způsobit hormonální nerovnováhu.
Co může být příčinou poruchy nadledvinek
Problémy mohou vzniknout tehdy, pokud hypofýza není schopná správně kontrolovat produkci hormonů. Může se jednat také o nádory rostoucí v nadledvinkách nebo o infekci, která se v nich rozvine. Případné potíže se mohou objevit i kvůli určitým genetickým mutacím. Tyto faktory mohou následně způsobovat Addisonovu chorobu, Cushingův syndrom, rakovinu nadledvinek či kongenitální adrenální hyperplazii.
Příznaky poruchy nadledvinek
Mezi příznaky ukazující na problém s nadledvinkami patří závratě, nadměrná únava, pocení, nevolnost, zvracení, zvýšená chuť na sůl i nízká hladina cukru v krvi. Dále se potíže s nadledvinkami mohou projevit prostřednictvím nízkého krevního tlaku, nepravidelné menstruace, tmavých skvrn na kůži, bolesti svalů a kloubů i přírůstkem nebo naopak ztrátou hmotnosti. Problémy se často také podepisují na psychické stránce, takže se můžou objevit úzkosti, ztráta koncentrace či deprese.
Prevence, diagnostika a léčba
Pro prevenci potíží s nadledvinkami je důležitá zdravá strava a dostatek spánku. Ideální je spát alespoň 7 až 9 hodin denně, jíst více ovoce a zeleniny. Prevenci také napomáhá jóga, dechová cvičení a meditace. K diagnostice se jako první krok využívají krevní testy, poté se případně použijí také zobrazovací testy, jako je například rentgen, ultrazvuk či magnetická rezonance. Pokud u vás bude diagnostikována porucha nadledvinek, tak vám lékař předepíše hormonální substituční terapii či radiační léčbu. V případě nádorů se používá chirurgický zákrok.