Stres způsobuje únavu nadledvinek a takzvanou adrenální únavu. Je důležité snížit hladinu kortizolu v těle

Když pravěcí lidé zažívali stres, bylo to v boji či při útěku. Princip fungování stresových hormonů se za ta léta nezměnil, jen podmínky ano. Dnes se stresujeme, i když sedíme.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stres pro organismus znamená stav, kdy je vystavený mimořádným fyzickým nebo psychickým podmínkám. Dochází při něm ke vzniku obranných reakcí, jež mají za úkol zabránit jeho poškození. Do organismu se začnou vyplavovat hormony z nadledvinek. Existují dva druhy stresu. Eustres je pozitivní zátěž, jež stimuluje k lepším výkonům. Distres znamená zátěž nadměrnou, která naopak organismus poškozuje. Lékařka Alison Hayden Miles, D.O. je odbornicí na kritickou péči a život ohrožující stavy.

Jak to chodí při stresu

Když člověk zažívá stresovou situaci, tak se mu z nadledvinek uvolňují hormony adrenalin a kortizol, které mají za úkol pomoci stres zvládnout. Původně tyto hormony měly připravit tělo na útěk nebo boj, což se děje dodáním živin a energie do svalů. V moderní době už člověk nebojuje s mamutem nebo s bojovníkem ze sousedního kmene, ale stresuje ho například nepříjemný nadřízený v práci.

iZdroj fotografie: Pixabay
Naši předkové potřebovali hormon kortizol k ulovení mamuta

Stresové hormony však pracují stále stejně, jim nikdo neřekl, že boj ani útěk už není zapotřebí. Obranná reakce je náročná na energii a vyčerpává rezervy organismu. Krátkodobě je užitečná, bohužel při déletrvajícím stresu způsobuje četné zdravotní potíže.

K čemu dochází při nadměrné hladině kortizolu v těle

Když se vlivem stresu zvyšuje hladina kortizolu, dochází k poruše imunity, trávení i spánku. To vede ke vzniku vysokého krevního tlaku, k ukládání břišního tuku a k chronickému zánětu v organismu. Jestliže nadledvinky pracují přes únosnou míru delší dobu, způsobuje to únavu, slabost, závratě a úzkosti.

Jak udržet přirozený cyklus kortizolu v těle

Když si dopřejete pravidelné jídlo v podobě zdravého jídelníčku, pomůžete tím zabránit prudkému poklesu hladiny cukru v krvi. To má příznivý vliv na přirozené fungování lidského těla a omezí to také práci nadledvinek a tvorbu kortizolu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Antistresový balónek je zajímavým způsobem, jak se odreagovat od stresu
  • Snídani je třeba sníst hodinu po probuzení. Obnoví se tím hladina cukru v krvi.
  • Zdravá svačina by se měla sníst okolo 9.00 hodiny.
  • Oběd by měl být podáván mezi 11.00 a 12.00 hodinou. To pomůže vyhnout se významnému poklesu kortizolu.
  • Na odpolední svačinu by si člověk měl udělat čas mezi 14.00 a 15.00 hodinou. Tím zabrání poklesu kortizolu, ke kterému dochází mezi 15.00 a 16.00 hodinou, kdy pociťuje únavu. Tu se obvykle snaží rozehnat šálkem černé kávy a občerstvením se sacharidy, což není nejlepší řešení, protože narušuje hormonální rovnováhu.
  • Večeřet by člověk měl mezi 17.00 a 18.00 hodinou. Jídlo by mělo být jen lehké.
  • Je třeba se vyvarovat konzumaci rafinovaného cukru. Máte-li na něco dobrého chuť, dejte si ořechy s čerstvým ovocem nebo sýrem.

Jak správně jíst, abyste zlepšili zdraví nadledvinek

Je lepší sáhnout po čerstvých lokálních potravinách a vyloučit ze stravy jídlo konzervované. Oplatí se zvýšit konzumaci potravin s obsahem vitamínů C a E a skupiny B. Hlavně kyselina pantothenová a B6 pomáhají regulovat stresové hormony. Energii pro nadledvinky pak poskytuje hořčík. A potřebný uklidňující účinek na tělo dodá vápník, zinek, mangan, selen a jód.

Jak proti účinkům stresu bojujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články