Jak rozeznat trombózu: Bolesti, otoky, teplá a zarudlá kůže

Trombóza neboli krevní sraženina je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Naštěstí existují příznaky, které ji prozradí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krevní sraženiny jsou velmi nebezpečným problémem, kterému se ve světě medicíny přezdívá tichý zabiják. Ačkoliv jsou totiž přirozenou obrannou funkcí těla, která se snaží vyléčit poškozenou žílu, shluky bílých krvinek mohou narušit průchod krve a zamezit tak přístupu kyslíku do potřebných částí těla. Podle lékaře Darragh O’Carroll však mnohem větší problém nastává, pokud se sraženina utrhne a dostane se až do plic, kde může způsobit smrtelný stav zvaný embolie. Je proto důležité znát příznaky tohoto problému a vždy konat včas.

Příčiny krevních sraženin

Ke vzniku krevní sraženiny může přispívat mnoho faktorů, přičemž většina z nich je spojována s nezdravým životním stylem, jako je nedostatek pohybu nebo sedavý životní styl. Stejně tak však může za problémem stát jiné onemocnění nebo úraz, který způsobí zlomeninu nebo silné pohmoždění dané oblasti. Pozor byste si tedy měli dát zejména v případě, pokud pro vás platí některé z níže uvedených faktorů: 

  • Trpíte srdečním onemocněním, jako je tachykardie nebo bradykardie. 
  • Jste těhotná nebo jste v období prvních 6 týdnů po porodu. 
  • Užíváte hormonální antikoncepci. 
  • Léčíte se hormonálními prostředky obsahující estrogen. 
  • Každý den trávíte dlouhou dobu v sedu, zejména v poloze se zkříženýma nohama. 
  • Prošli jste velkými chirurgickými zákroky, zejména ortopedickými, po kterých zůstávají pacienti dlouhou dobu bez pohybu. 
  • Máte zlomeninu nebo těžké modřiny.  
  • Trpíte poruchy srážlivosti krve. 
  • Trpíte rakovinou nebo se z tohoto onemocnění léčíte. 
  • Trpíte obezitou

Sraženina pohybující se po těle většinou nezpůsobuje intenzivní příznaky. Většinou se totiž vyskytují v hlubokých žilách a problém nastává, jakmile dojde ke kompletnímu ucpání žíly nebo jejich odtrhnutí – v takovém případě totiž mohou doputovat až do plic a způsobit stav zvaný plicní embolie. Oba tyto stavy se mohou projevit různými způsoby. 

Příznaky hluboké žilní trombózy 

Hluboká žilní trombóza se obvykle vyskytuje v hlubokých žilách končetin. Pokud se tak stane, začnou se v postiženém místě tvořit krevní sraženiny, okolní tkáně otečou, jsou bolestivé a citlivé na dotek a kůže začíná červenat nebo modrat. Stejně tak je možné v případě tohoto problému pociťovat, že je kůže na dotek horká. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději co nejdříve navštivte praktického lékaře. 

Otok na noze způsobený trombózou iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky plicní embolie 

Mezi příznaky doprovázející plicní embolii patří především náhlá dušnost, silná bolest na hrudi, bušení srdce a kašel, který někdy zahrnuje krvavý hlen. Pokud zaznamenáte tyto nebo podobné příznaky, v každém případě volejte záchrannou službu, neboť každá sekunda rozhoduje o tom, zda se z onemocnění zotavíte.

Diagnóza a léčba 

Nejčastěji lékaři používají k detekci krevních sraženin ultrazvuk – pokud odborník rozpozná významné indikace, přičemž přístroj nenajde embolus, je pacientovi provedena magnetická rezonance. V závislosti na umístění krevní sraženiny pak může léčba vyžadovat chirurgický zákrok nebo aplikaci antikoagulačních injekcí (někdy se obě metody používají společně). 

Co se týče prevence, můžete podniknout kroky, které vám pomohou snížit riziko vzniku krevní sraženiny v hlubokých žilách. Je zejména důležité vyhnout se všem faktorům, které mohou přispívat k jejich vzniku, jako je kouření, obezita a nezdravý životní styl – ten může vést obecně ke zvýšení náchylnosti ke kardiovaskulárním onemocněním, včetně infarktu myokardu a mozkové mrtvice. 

Jak se před krevními sraženiny chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články