Plicní embolie: Mezi typické příznaky krevní sraženiny v plicích patří bolest, žilnatění nebo otok

Plicní embolie je nebezpečný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, raději vyhledejte pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv to ví jen málokdo, pokud se krevní sraženina, která vznikla například v pravé dolní končetině, uvolní a podaří se jí dostat do plic, může ucpat cévu a způsobit tak okamžitou smrt – nebo také závažné onemocnění, jako je mozková mrtvice či srdeční infarkt. Je proto důležité, abyste tento problém nebrali na lehkou váhu a věnovali mu dostatek pozornosti. Zejména je vhodné zaměřit se na časné příznaky a v případě jejich výskytu okamžitě vyhledat pomoc. Pokud tak totiž neučiníte, může být podle Emelia Arquilla v sázce váš život.

Krevní sraženina a lidské zdraví 

Každý by si měl uvědomit, že krevní sraženiny mohou mít velmi nebezpečné dopady na lidské zdraví nebo dokonce stát člověka život – přijetím správných opatření však lze problému předejít a vyvarovat se tak potíží. Jedná se zejména o dodržování pravidel zdravého životního stylu, tedy správné stravování a vhodný jídelníček, pravidelný sport a redukce stresu (například pomocí meditací nebo jógy). Podle Mezinárodní společnosti pro trombózu a hemostázu je navíc tento problém stejně život ohrožující jako mozková mrtvice nebo srdeční infarkt.

Příznaky krevní sraženiny v těle 

Mezi nejčastější příznaky krevní sraženiny, a to kdekoliv po těle, patří především bolest daného místa, otok a žilnatění končetiny. Často se pak také pacienti mohou potýkat i s dalšími mírnými obtížemi, jako je například bolest podobná svalové horečce – mnohdy může být krevní sraženina také bez příznaků, cože je stav, kterému se říká tichá trombóza. Velké riziko však spočívá především v tom, že si člověk tento stav zavčasu neuvědomí a vzniklá sraženina se utrhne a dostane se do plic, kde způsobí onemocnění zvané plicní embolie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možné příčiny plicní embolie

Nejčastější příčinou plicní embolie je především krevní sraženina v dolní končetině, která se utrhla a doputovala krevním oběhem až do plic. Tento nepříjemný problém může vyvolat řada faktorů, včetně například:

  • Poškození výstelky cév, které může být způsobeno mechanickým poškozením (dlouhodobé zavedení žilního katétru), aplikace injekce s dráždivými látkami do těla a zánětlivými změnami ve výstelce cévy způsobenými patogeny.
  • Náchylnost ke zvýšené srážlivosti krve – k takovému stavu může dojít při různých zhoubných nádorech, užívání antikoncepce, kouření a některých hematologických onemocněních.
  • Zpomalení nebo lokální turbulence krevního toku, které  může být způsobeno dlouhodobým upoutáním na lůžko, znehybněním poraněné nebo operované končetiny, výraznými křečovými žilami nebo také srdečním selháním. V těchto případech totiž dochází ke zpomalení krevního toku, což napomáhá srážení krve a potenciálnímu vzniku sraženiny.
  • Cézonova choroba přezdívaná také jako vzduchová embolie, kterou způsobuje hromadění plynu v krvi v důsledku náhlé změny tlaku.

Ve vzácných případech pak může docházet k plicní embolii také v důsledku působení tukových buněk v krvi, které se do ní mohou dostat v souvislosti se zlomeninami dlouhých kostí. Stejně tak je možné, že se mohou v případě rakovinného onemocnění odlomit částice nádoru a dostat se do krevního oběhu, kde se dále šíří a mohou způsobit ucpání cév. Nikdy proto nezapomínejte na časné příznaky plicní embolie – bolest na hrudi, kašel, potíže s dýcháním a mnohdy také krvavé sputum. 

Jak se před plicní embolií chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články