10 příznaků toho, že jsou vaše nadledvinky vyhořelé: Pozor na příznak číslo 3!

Nadledvinky jsou velmi důležitý orgán, který zastává v lidském těle řadu funkcí. Pokud dojde k jejich vyhoření, může se to závažně podepsat na vašem zdraví.

nadledvinky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Únava nadledvin je nebezpečný problém, který vzniká v důsledku jejich přetížení a způsobuje hormonální nerovnováhu a nízkou hladinu kortizolu. To se může velmi negativně odrazit na vašem zdraví, zejména nepříjemnými příznaky, jako je přibývání na váze a deprese, přičemž pokud se problém neřeší včas, může později vyžadovat chirurgický zákrok – běžně jej lze však vyléčit pomocí užívání vhodných léků. Abyste se před ním ochránili, můžete také přijmout některá opatření zdravého životního stylu.

Nejčastější příznaky vyhořelých nadledvin

Nadledvinky jsou zodpovědné za produkci pohlavních hormonů a kortizolu (stresového hormonu). Ty hrají velmi důležitou roli ve zdraví těla, neboť řídí funkci štítné žlázy, reakci na stres, libido a metabolismus. Pokud je jejich funkce narušena, může se postižený potýkat s řadou problémů, které se projeví následujícími příznaky:

  1. Mozková mlha: Tento stav lze označit jako duševní únavu a vyčerpanost, kdy mozek nefunguje tak efektivně, jak by měl.
  2. Nespavost: Nebezpečný příznak, který může zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. 
  3. Únava: Vyhoření nadledvin může způsobovat chronickou únavu, která se objevuje po celý den. Přesto však nemůže postižený v klidu odpočívat.
  4. Nízké libido: V důsledku hormonální nerovnováhy mohou nadledvinky snižovat vaše libido. 
  5. Přibývání na váze: Další potíží, se kterou se můžete potýkat v případě vyhoření nadledvinek, je nekontrolovatelné přibývání na váze. To i přesto, že dodržujete zdravou stravu a pravidelně cvičíte. 
  6. Úzkost: Problém se může podepsat také na vaší psychice, a to zejména ve formě úzkosti, která může přicházet náhle nebo trvat po celý den. 
  7. Ztráta koncentrace: Další příznak, který může nebezpečně ovlivnit váš život. 
  8. Zažívací problémy: Nadledviny ovlivňují také funkci trávení, a proto se při jejich poškození můžete potýkat s nevolností, žaludečními křečemi a průjmem. 
  9. Deprese: Pokud se potýkáte s chronickou depresí a dalšími výše uvedenými příznaky, pravděpodobně jsou vaše nadledvinky v ohrožení.
  10. Chuť na cukr a/nebo sůl: Tento příznak způsobuje hormonální nerovnováha, která ovlivňuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. 
iZdroj fotografie: Pexels

Způsoby prevence a léčba problému 

Pokud se chcete ochránit před vyhořením nadledvinek, je velmi důležité zaměřit se především na zdravou stravu a dostatek spánku – spěte alespoň 7–8 hodin a vždy si najděte čas na odpočinek. Stejně tak je vhodné konzumovat více ovoce a zeleniny, snížit příjem cukru a dalších rafinovaných sacharidů. Co se týče psychické rovnováhy, je vhodné provádět jógu, dechová cvičení nebo se zaměřit na meditaci. Pokud se s problémem již potýkáte, můžete jej vyřešit následujícími kroky: 

  • Nejprve navštivte lékaře, abyste zjistili příčinu problému. 
  • Za druhé, dodržujte stravu bohatou na živiny. Základem by měla být zelenina a plnohodnotné bílkoviny, jako je maso, vejce a ryby. Nezapomínejte na zdravé tuky, jako je kokosový olej, máslo a omega-3 tuky (vlašské ořechy a olivový olej). Místo tradiční soli poté volte himálajskou nebo mořskou sůl.
  • Za třetí, užívejte doplňky stravy, jako jsou vitamíny C a B, probiotika, adaptogenní byliny, které pomáhají zmírňovat stres a regulovat produkci kortizolu.
  • Za čtvrté, obnovte svůj přirozený denní rytmus. Dodržujte spánkový režim a choďte spát vždy ve stejnou dobu. 

Jak se před únavou nadledvinek chráníte vy?

Zdroj: Zdrave.to
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články