Proč je nesmírně důležité říct stop opalovacímu krému a používat raději opalovací olej?

Opalovací oleje jsou oproti opalovacím krémům poměrně novinkou. Seznamte se s důležitými kritérii, jak pro vás vybrat ten nejlepší.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Oproti opalovacím krémům má olej mnoho výhod. Tou nejvýznamnější nejspíše je, že je velmi odolný vůči vodě a jen tak nedojde k jeho setření. Díky tomu se nemusíte znovu natírat tak často, jako když použijete opalovací krém. Rovněž vám poskytuje ochranu před škodlivými UV paprsky a navíc jeho použitím získáte krásné a rovnoměrné opálení vaší pokožky. Zanedbatelným bonusem je i to, že se vaše kůže bude díky němu lesknout a zároveň bude hezky vyživená.

Na co při výběru hledět

Nejdůležitějším kritériem je SPF faktor, jak jistě tušíte. Právě ten zajistí, aby u vaší pokožky nedošlo k popáleninám, zarudnutí a známkám předčasného stárnutí. Pokožka každého člověka je jinak citlivá na slunce.

Dle vaší barvy kůže můžete určit, jak dlouho vydržíte bez jakékoliv ochrany na slunci a nespálíte se. U velmi světlé pokožky je to cca 10 minut a u světlé 10–20 minut. U tzv. běžné, která není ani příliš světlá či tmavá, se jedná o 15–25 minut a u tmavé o 25–35 minut. SPF faktor nám tedy udává, kolikrát déle můžete být na slunci, aniž by vám nějak uškodilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy máte běžnou pleť a váš faktor bude mít hodnotu 50, můžete strávit na slunci až 1250 minut (cca 20 hodin). Sami tedy musíte dobře zvážit, kam se řadíte a jaká ochrana je pro vás skutečně nutná. Dávejte si pozor také na různé fámy, jež mohou kolovat internetem. Jednou z nich je například to, že na opalování můžete zvolit kokosový olej. Jeho hodnota SPF se pohybuje okolo 2–6, tudíž se můžete velice snadno spálit. Vždy dbejte na to, abyste jako ochranu zvolili olej, který je k tomu určený.

Vybírejte pečlivě

Nejlepším olejem na opalování je bezpochyby ten suchý. Na rozdíl od příliš mastných olejů se lehce vstřebává, nezanechává za sebou zbytečné skvrny na oblečení či ručníku a nebude se na vás lepit písek a prach. U mastných olejů musíte podstatně déle čekat, než se vsáknou, jinak by se mohly lehce setřít. Suchý olej je vhodnější i pro lidi s mastnou pokožkou, jelikož jim nebude tolik ucpávat póry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opalovací olej je směs přírodních olejů, ale jen ty samy o sobě jako ochrana nestačí. Vždy by měly být obsaženy také komplexní složky na bázi minerálních olejů a speciálních opalovacích krémů, které chrání před škodlivými UV paprsky. Před celkovým nanesením oleje, jenž máte poprvé, je taktéž vždy nutné otestovat, zda nemůže dojít k alergické reakci.

Zdroj: AccuWeather

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články