Jakmile se ve světě vyskytnula nemoc covid-19, málokdo mohl předpokládat, že nastane celosvětová pandemie. Bohužel se její následky projevují naprosto všude.
Covid-19 omezuje a straší naši populaci již přes rok. Přesto existují lidé schopní tvrdit, že se jedná pouze o mírné napadení dýchacích cest a zbytečně se to zveličuje. Virus SARS-CoV-2, který tuto nemoc způsobuje, se skutečně nejdříve projevuje v dýchacích cestách. To ovšem neznamená, že tam může ve všech případech skončit. Bohužel není výjimkou, že ovlivňuje srdce, kůži, krevní cévy a také mozek.
Vliv na váš mozek
Pokud se člověk nachází v těžkém stadiu nemoci, nejběžněji dochází ke stavu deliria. Laicky můžeme tento stav nazvat blouzněním. U lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19 existuje vysoká pravděpodobnost, že se u nich toto delirium rozvine. Projevuje se dezorientací, kolísavou pozorností, emoční nestabilitou, halucinacemi či paranoiou. V některých případech dokonce dochází k plochému emocionálnímu výrazu, kdy osoba nereaguje prakticky na nic.
Delirium může být velice děsivé a nebezpečné. Pacienti se mohou pokoušet utéct či si vytáhnout infuzi, dokonce i zkusit napadnout osoby okolo. Naštěstí je však dočasné. Postupem času se příznaky zlepšují. Značně tomu napomáhá dostatek spánku či přítomnost známých věcí, například rodinné fotografie u postele. Delirium naštěstí nevede k dlouhodobé psychóze, ale mohou hrozit úzkosti pocházející z náhodných vzpomínek na tento stav.
Některé příznaky nezmizí ani po několika měsících
Mezi další zdokumentované dopady na mozek patří například infekce mozku a míchy, záchvaty, poškození nervů či neurozánět. Při vyšším stádiu zánětu mozku může docházet ke kognitivní mlze či k depresi. Až 45 % pacientů v nemocnici pociťuje nějaký neurologický příznak. Může se jednat o ztrátu chuti a čichu, bolest hlavy nebo zmatenost. U některých lidí se ani měsíce po prodělání nemoci nevrátí vše do původního stavu.
Kognitivní mlha znamená, že pacient má velké problémy s přemýšlením, řešením problémů, zapamatováním si detailů, vizuálním a prostorovým vnímáním a rozhodováním se. Příčina tohoto stavu není známá. Předpokládá se ovšem, že bude souviset s imunitní odpovědí těla na působení viru na cévy v mozku. U mnoha lidí tyto symptomy přetrvávaly dlouhé měsíce a nevypadalo to, že by někdy úplně vymizely.