Stolici nikdy neignorujte, její vzhled i tvar prozradí mnoho o vašem zdraví

Stolice může prozradit mnohé o vašem zdraví. Pokud nevypadá tak, jak by měla, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je vše v pořádku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

To, jak vypadá vaše stolice, může prozradit mnohé o vašem zdravotním stavu – a to včetně nebezpečných onemocnění, jako je například rakovina. Právě totiž tvar nebo zabarvení často poukazují na to, že je něco v nepořádku, a proto byste v případě jakéhokoliv zaváhání měli raději navštívit svého praktického lékaře. S odhalením problému vám pomůže přehled o typech stolice, který vytvořili vědci z Bristolské královské nemocnice.

Malé pevné kousky 

Stolice ve tvaru malých pevných kousků je poměrně častý příznak, se kterým se setkalo mnoho lidí. Ve většině případů se jedná o známku toho, že nepřijímáte dostatek vlákniny, a proto byste měli zkusit jíst více potravin, jako jsou luštěniny, ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Pokud však pociťujete i bolesti, raději se nechte vyšetřit, neboť by se mohlo jednat o syndrom dráždivého tračníku, který naopak vyžaduje konzumaci potravin s nízkým obsahem vlákniny. 

Hrudkovitá stolice ve tvaru klobásy

Tento typ stolice je také často způsoben nedostatkem vlákniny, ale často k němu může dojít v důsledku nadměrného užívání léků proti průjmu. Pokud se jedná i o váš případ, měli byste je co nejdříve vysadit a zaměřit se na kvalitní jídelníček, pravidelný sport a dostatečnou hydrataci těla. Pozor byste si měli poté dávat také na samotnou zácpu, která může tento problém následovat. 

Měkká, hladká stolice ve tvaru klobásy

Pokud je vaše stolice příliš hladká a lepivá, mohlo by se jednat o důsledek nadměrné konzumace hovězího masa. V takovém případě je vhodné zaměřit se na vyváženou stravu, pít více vody a vyhýbat se stresovým situacím – s tím vám mohou pomoci meditační cvičení, dechové praktiky nebo jóga. Pokud si navíc všimnete, že se na stolici objevily roztřepené okraje, možná jíte příliš mnoho vlákniny, zejména pokud problém trvá déle než dva dny. Je také vhodné vyhledat lékaře a poradit se s ním. 

iZdroj fotografie: Freepik

Tekutý průjem 

Pokud vás trápí průjem, měli byste se zaměřit především na to, co jej způsobilo. Nejčastěji však může jít o důsledek otravy jídlem, nesnášenlivosti některých složek potravy (laktóza, lepek nebo histamin), bakteriální infekce nebo užívání některých léků. V tomto případě byste také neměli zapomínat na pití dostatečného množství vody, abyste zabránili dehydrataci těla. A pokud příznaky přetrvávají i po několika dnech, raději se poraďte s lékařem, neboť by mohlo jít o rakovinné onemocnění.

Barva stolice

Dalším varovným signálem je barva stolice. Pozor byste si měli dávat především na:

  • Bílou: Jedná se o známku nedostatku žluči nebo problémů s játry.
  • Zelená: Může být způsobena konzumací zeleniny bohaté na chlorofyl (např. špenátu), zeleným barvivem v nápojích a doplňky železa.
  • Žlutá: Může být známkou zablokovaných žlučových cest a nedostatečného vstřebávání tuků. 
  • Černá: Tuto barvu nejčastěji způsobují léky, jako je aspirin, ibuprofen a doplňky železa. Může však také vzniknout v důsledku krvácení do střev. 
  • Červená: Často ji způsobuje jídlo, ovšem pokud za ní nestojí potraviny, mohlo by se jednat o závažný příznak trhliny v konečníku nebo hemeroidů, kolitidy či dokonce rakoviny.

Jak často kontrolujete svou stolici vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články