Suché a drsné lokty mohou být předzvěstí nebezpečného onemocnění, a proto byste je nikdy neměli ignorovat. Jakmile se objeví, vyhledejte rychle lékaře.
Suché a drsné lokty a stejně tak jejich svědění či zarudnutí mohou naznačovat závažná onemocnění, včetně lupénky nebo také snížení citlivosti na inzulín. Podle doktorky lékařských věd Svetlany Žaboevy je totiž pokožka v těchto oblastech propojená s řadou orgánů a tělesných funkcí, tudíž se mohou jakékoliv negativní změny v organismu odrazit právě na ní. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání těchto nepříjemných příznaků na nic nečekali a raději se poradili se svým lékařem.
Nepříjemná suchost loktů
Svědění a praskliny na loktech by měly být vždy jasnou známkou toho, že byste měli jít na vyšetření. Často se totiž jedná o první signál nebezpečného poškození vnitřních orgánů a jejich funkcí – „rozhodně se proto nesnažte situaci napravit doma obyčejným krémováním varovala,“ doktorka, podle které může být také nadměrná suchost a olupování kůže na loktech příznakem dermatologického onemocnění. Odborníka je vhodné kontaktovat také v případě, že se suchost a svědění loktů objevily během hubnutí (mohlo by jít o metabolickou poruchu).
Pokud je suchost silná, objevilo se zarudnutí a přidalo se k nim svědění, mohou být tyto příznaky známkami ichtyózy. „Kůže je v tomto případě nerovná a pokrytá prasklinami, které mohou připomínat rybí šupiny – v této situaci je nutná konzultace s dermatologem. Hlavní léčbou je pravidelné používání speciálních hydratačních přípravků, a to jak ráno, tak i večer“ vysvětluje odbornice. Dalším důvodem suchých loktů může být krátkodobé nebo dlouhodobé snížení citlivosti buněk na inzulin, což může vést k cukrovce a dalším hormonálním problémům.
Jak zmírnit svědění
Pokud vás svědění a suchost loktů trápí neustále, můžete podniknout jednoduché kroky, které vám pomohou tento příznak zmírnit. Patří mezi ně zejména:
- Hydratace: Pravidelně nanášejte hydratační krém nebo přírodní olej na lokty, abyste je udrželi hydratované. Účinně pomáhá například olej z kokosu, olivový olej nebo jojobový olej.
- Vyhýbejte se silným čistícím přípravkům: Jakmile přijde loket do kontaktu s tekutinou, může dojít k jeho podráždění a dalším nepříjemnostem.
- Vyhněte se dlouhým a horkým sprchám: Snažte se omezit délku a teplotu sprchování, protože dlouhé a horké koupele mohou odstranit přirozené oleje z kůže, což může způsobit suchost loktů.
- Zabraňte nadměrnému tření: Nosíte-li těsné oblečení nebo se často opíráte lokty o tvrdé povrchy, můžete své příznaky ještě více zhoršit. Zkuste se proto vyhnout nadměrnému tření loktů.
- Pijte dostatek vody: Dostatečný příjem vody je klíčový pro udržení hydratace kůže, včetně té okolo loktů. Snažte se pít alespoň doporučené množství vody každý den.
- Aloe vera gel: Pokud vás stále trápí svědivé lokty, naneste na postiženou oblast gel z litů aloe vera. Má totiž jedinečné protizánětlivé vlastnosti, díky kterým vám pomůže problém vyřešit.
V případě, že se příznak po vyzkoušení výše uvedených metod nijak nezlepšil, raději se poraďte s lékařem ještě jednou – to byste měli udělat také předtím, než s nimi začnete.