Srdeční infarkt je nebezpečné onemocnění, které se může závažně podepsat na vašem zdraví. Obzvláště pozorní byste proto měli být před jeho nenápadnými příznaky.
Největším problémem srdečního infarktu je skutečnost, že na rozdíl od jiných nemocí se u něj neprojevují postupné bolesti ani jiné jasné příznaky – podle lékařky Megan Soliman dokonce až 25 % případů probíhá tiše, bez zřetelných a jasných příznaků (a když už k nim dojde, obvykle přichází náhle, takže na záchranu života člověka zbývá jen málo času). Lidské tělo se však často snaží před problémem varovat jinak, ještě před započetím nemoci. Většina symptomů je však nenápadná, a proto je obzvláště důležité být vždy na pozoru.
Otoky kotníků
Otoky kotníků nebo nohou většina lidí často spojuje s příliš dlouhým sezením nebo stáním na jednom místě. Objevit se však mohou i tehdy, pokud máte problémy s ledvinami, které nejsou schopny účinně odvádět nahromaděnou tekutinu z těla ven. A právě to může být velkým problémem, neboť v jeho důsledku dochází také k otokům břicha, které omezují činnost srdce a přetěžují ho. Většinu případů pak také často doprovází ztráta chuti k jídlu a někteří lidé mohou náhle přibývat na váze.
Přílišná úzkost
Mnoho lidí, kteří prodělali srdeční infarkt, potvrdili, že je před propuknutím onemocnění často trápila úzkost – v některých případech jim dokonce byla diagnostikována úzkostná porucha, takže je ani nenapadlo, že by se mohlo jednat o příznak takového nebezpečí. Pokud si proto všimnete, že v posledních dnech nemáte na nic chuť, je toho na vás příliš a potýkáte se s pochmurnými myšlenkami, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem, který vám pomůže diagnostikovat problém a doporučí vám, co dále.
Bolest v jiných částech těla
U mnoha obětí srdečního infarktu dochází k bolestem na hrudi, která se poté šíří do čelisti, zad, paží, rukou nebo břicha – obzvláště častá je bolest vystřelující do jedné ruky nebo bolest mezi lopatkami. Existují navíc také případy, kdy nepříjemné pocity na hrudi, které jsou pro toto nebezpečné onemocnění typické, nemusí být přítomny vůbec. Je také důležité si pamatovat, že každá bolest může přijít náhle a poté zase velmi rychle odejít – nenechte se proto zmást a pro jistotu vždy vyhledejte odbornou pomoc.
Krvavý kašel
Mnoho pacientů si před propuknutím srdečního infarktu všimlo, že vykašlávají krvavý hlen, přičemž se u nich objevovala dušnost – kašel byl také často hnisavý nebo se jej bylo těžké zbavit. Možnou příčinou tohoto problému je nahromadění tekutiny v plicích, ke které došlo v důsledku nesprávné srdeční funkce. Pokud se proto s tímto příznakem potýkáte, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem, který vám doporučí, co dělat.
Další příznaky infarktu
Většinu výše uvedených příznaků lze označit za běžné příznaky srdečního infarktu. Dochází k nim velmi často, ovšem lidé si jich nevšímají natolik, jako těch běžných. Pro důslednost je tedy nutné uvést některé z nejčastějších příznaků problému, které by měl každý znát:
- bolest hlavy
- nevolnost, zvracení
- studený pot
- mrzutost
- bolest na hrudi
- bolest břicha
- citlivost na světlo
Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, rozhodně je neignorujte v naději, že samy od sebe odezní. Pokud trvají déle než 5 až 10 minut, zavolejte záchranku nebo někoho, kdo vás odveze do nemocnice.