Nedovolte úzkosti, aby ovládla váš život - JakZdravě.cz

Nedovolte úzkosti, aby ovládla váš život

Mnoho lidí se dnes potýká s psychickými potížemi. Úzkostné stavy patří mezi nejčastější z nich. Zároveň bývají i nejvíce podceňovány. Tohle je přece normální, to zažívá občas každý, musím se ovládnout. Napadají vás při úzkostech taky takové myšlenky?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Je pravdou, že občas určitým obavám podlehne i ten nejsilnější jedinec, ale nesmí to přerůst v permanentní stav. Někdo je od přírody citlivější a snadno na něj dopadá tíha stresujících okamžiků. Radu a úlevu nemusíte hledat pouze u lékaře nebo psychologa. Dobrou psychickou kondici můžete podpořit i přírodní cestou.
Heřmánek

Heřmánkový čaj už vám možná vařila i babička. Do klasických čajových směsí se přidává naprosto běžně. Oslazený medem chutná výborně. Existuje vědecká studie z roku 2016, která potvrzuje, že pravidelné pití heřmánkového čaje pomáhá mírnit příznaky generalizované úzkostné poruchy. Žádný výzkum bohužel neprokázal, že by heřmánek mohl zabránit běžným záchvatům úzkosti. Nemá ale žádné škodlivé účinky. Tak proč ho nevyzkoušet?

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Úzkost může pomoci léčit i příroda

Kanabidiol

Jedná se o látku, kterou obsahuje konopí. Vědci zatím úplně nerozumí tomu, jakým způsobem kanabidiol působí na potlačení úzkosti. Výzkumy prováděné na zvířatech slibují ovšem velmi slibné výsledky. Při dalších studiích, tentokrát už na lidské populace, došli k závěru, že kanabidiol pomáhá léčit tyto stavy:

  • Posttraumatická stresová porucha
  • Panická porucha
  • Obsedantně kompulzivní porucha

Výzkumy navíc naznačují, že kanabidiol nemá na rozdíl od svého slavnějšího bratra tetrahydrokanabinolu škodlivé účinky a nepůsobí na vaše vědomí. Je třeba ho však používat s rozmyslem a po doporučení lékařem. Koupit ho můžete formou žvýkaček, olejíčků nebo koupelových bomb.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Zkuste změnit svůj život a přístup k němu

Psaní deníčku a cvičení

Když se budete snažit zapisovat si své myšlenky, pravděpodobně vám to pomůže odhalit systém ve zmatku, který prožíváte. Nikdo neříká, že to bude hned. Ale když se po nějaké době podíváte na své starší zápisky, zjistíte možná něco, co vám celou dobu unikalo. 

Fyzická aktivita a meditace představují další alternativní způsoby, jak zatočit s pocity úzkosti. Při fyzické námaze si vyčistíte hlavu, do všech částí těla se vám nahrne okysličená krev a vyplaví se vám zvýšené množství endorfinů, které jsou zodpovědné za dobrou náladu. Nikdo neříká, že to zcela nahradí medikaci a terapii řízenou lékařem, ale jedná se o nejsnazší a nejdostupnější cestu, jak si sám sobě pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby