Tato potravina u nás získává na oblíbenosti, a to zejména mezi vegetariány a vegany. Prospěšná je však úplně pro všechny, má totiž řadu zdravotních výhod.
Tahini pasta je sezamový krém vyrobený z pražených semínek bílého sezamu. Využívá se především ve středomořské kuchyni, ale stále větší oblibě se těší i u nás. Používá se například při výrobě hummusu a jiných pomazánek, dá se z ní vyrobit i zálivka na salát. Konzumace tahini s sebou nese i množství zdravotních výhod, působí dobře na kardiovaskulární systém, pleť i vlasy a díky obsahu vlákniny pomáhá i správnému trávení a očistě střev.
Vědecky potvrzené pozitivní účinky tahini pasty
Tahini pasta má řadu zdravotních přínosů. Podpoří růst vlasů, zlepší zažívání i kardiovaskulární systém. Podle výzkumů má totiž konzumace tahini pasty hned několik výhod:
- Je velmi výživná, obsahuje vitamíny skupiny B, vlákninu i proteiny a poměrně velké množství fosforu a manganu, které mají zásadní význam pro zdraví kostí. Je také skvělým zdrojem mědi, která je nezbytná pro vstřebávání železa, správnou srážlivost krve a krevní tlak.
- Je bohatá na antioxidanty.
- Může snížit riziko některých onemocnění, například diabetu 2. typu a srdečních onemocnění.
- Může mít antibakteriální účinky, vědci dokonce zjistili, že je účinná proti 77 % testovaných vzorků bakterií rezistentních vůči lékům.
- Obsahuje protizánětlivé látky, které mohou pomoci předejít některým onemocněním nebo zmírnit jejich příznaky a progresi. Jedná se o záněty spojené například s poraněním, onemocněním plic a revmatoidní artritidou.
- Posiluje centrální nervový systém.
- Podle četných výzkumů má protinádorové účinky, může tak pomoci s prevencí a léčbou rakoviny.
- Pomáhá chránit funkci jater a ledvin.
Jak vyrobit tahini pastu
Domácí příprava tahini je velice jednoduchá. Budete potřebovat jen sezamová semínka a olej (ideálně avokádový či olivový). Můžete připravovat tahini ze syrových semínek nebo z opražených. Většinou se doporučuje semínka opražit, protože podle několika výzkumů zvyšuje tepelné zpracování sezamových semínek jejich nutriční hodnotu.
2 šálky (300 gramů) loupaných sezamových semínek opražte ve větším hrnci. Pražte je na střední teplotě dokud nezačnou vonět. Poté přidejte 1-2 polévkové lžíce kvalitního oleje a míchejte, dokud směs nemá krémovou konzistenci. Tahini vložte do uzavíratelné sklenice a dejte do lednice. Tahini pastu můžete uchovávat v lednici cca měsíc. Může se stát, že se během skladování oddělí olej, nejedná se ale o žádnou závadu nebo znak toho, že se pasta kazí, pastu stačí jen před použitím promíchat.
Hlídejte si omega kyseliny
I když má tahini pasta velké množství výhod, s její konzumací to není třeba přehánět. Tahini má totiž vysoký obsah omega-6 mastných kyselin, které tělo sice potřebuje, ale ne ve velkém množství. Konzumace velkého množství omega-6 mastných a zároveň malého množství omega-3 (vyskytují se hlavně v tučných rybách) může přispívat k chronickým zánětům. Proto je potřeba udržovat příjem omega kyselin vyvážený.
Dalším možným úskalím jsou případné alergie. Vzhledem k tomu, že tahini je vyrobena ze sezamových semínek, nesmí ji jíst lidé, kteří jsou na sezam alergičtí.