Nevolnost, závratě a necitlivost v končetinách: Takhle se projevuje mrtvice

Mrtvice se dá odhalit včas. Stačí se dívat a poznat příznaky. Rychlý lékařský zásah hraje klíčovou roli a je to to jediné, co odděluje vás nebo vaše blízké od invalidity či smrti.

Starý muž a mozek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mozková mrtvice je velmi nebezpečný stav, kdy dochází k omezení průtoku krve do mozku. Jakmile zůstane mozek bez krve (respektive kyslíku) delší dobu, dochází velmi rychle k velmi vážnému poškození jeho částí. Nejlepší je samozřejmě mrtvici nedostat. Když k tomu dojde, je podle doktorky Payal Kohli potřeba znát počáteční příznaky. Rychle poskytnutá lékařská pomoc je v tomto případě klíčová. Zachrání život a minimalizuje rozsah poškození mozku.

Jaké příznaky je nutné znát?

Mezi první příznaky patří necitlivost v končetinách. Když požádáte postiženou osobu, aby zvedla ruce nad hlavu, nebude schopná tento jednoduchý úkon vykonat. Stejně tak si můžete všimnout povislých koutků úst. Když se postižený usměje, může mu jeden koutek jakoby viset. Slabost může postihnout i nohy, většinou se týká jedné strany těla. Všimnete si také problému s chůzí, ztrátou koordinace a potížemi s rovnováhou.

Mezi další příznaky, které by vás měly okamžitě znepokojit, patří nesrozumitelná řeč, problém se vyjádřit a problém porozumět druhým. Patrná bude také dezorientace a náhlé změny v chování. Objevuje se neklid, problémy s viděním (často na jedno oko) nebo rozmazané či zdvojené vidění. Dále může být přítomná nevolnost, popřípadě zvracení, různě silná bolest hlavy bez známé příčiny a přecitlivělost na vnější podněty.

Jak se zachovat?

Mozková mrtvice vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Pokud se domníváte, že vy nebo někdo z vašeho okolí prodělává podle výše zmíněných příznaků mrtvici, okamžitě volejte sanitku. Včasná léčba je jediný způsob, jak zabránit poškození mozku, dlouhodobé rekonvalescenci, invaliditě a smrti.

Sanitka na silnici iZdroj fotografie: Pixabay
Při příznacích mozkové mrtvice na nic nečekejte a volejte sanitku

Cukr může způsobit mrtvici

To, že kouření a pití alkoholu, přispívá ke vzniku mrtvice, je všeobecně známý fakt. Mezi tyto rizika patří také málo fyzické aktivity a nezdravá strava s následným tloustnutím. Abyste si udrželi oběhovou soustavu fit, vyhýbejte se stravě s vysokým obsahem cukru. Každé zvýšení kalorií (volných cukrů) zvyšuje riziko mrtvice. Nejedná se o cukry, které se vyskytují přirozeně v ovoci, zelenině a mléčných výrobcích.

Pozor také na sůl

Nadměrná konzumace soli zvyšuje krevní tlak, což je další faktor zapříčiňující vznik mrtvice. V některých potravinách je sůl velmi dobře skrytá, vyplatí se číst složení. Doporučené denní množství pro dospělého člověka se rovná pěti gramům soli. Zařaďte do stravy hlavně ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Omezujte konzumaci potravin zpracovaných a jezte méně masa. Hlavně červené maso má negativní vliv na krevní tlak.

Jaké jsou vaše zkušenosti s mrtvicí a jejími příznaky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články