Většina už zapomněla na výhody těchto listů. Vyplatí se je natrhat, pomohou na nachlazení i bolesti svalů

Křen je většinou pěstován pro svůj kořen, který je silně aromatický, ovšem nevyhazujte ani listy křenu. Ty totiž mohou pomoci při léčbě zdravotních potíží.

Listy křenu nevyhazujte, mají mnoho využití i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jedná se o zástupce čeledi brukvovitých spolu s hořčicí setou, ředkvičkou či řeřichou. Křen je zástupce, který je využíván jako koření díky jeho štiplavé chuti. Jedná se o vytrvalou rostlinku, kterou není zase tak obtížné pěstovat ani v České republice. Využití a recepty, které se vztahují ke kořenu křenu, těch je mnoho. Pokud ovšem budete mít možnost získat celý křen rozhodně nevyhazujte ani jeho listy. Možná vás překvapí, že mohou pomoci při nachlazení, ale i při bolestech zad či kloubů.

Křen není jen kořen, jde i o listy

Řeč je o vytrvalé rostlině, která je typická svým mohutným kořenem. Ten je využíván především v kuchyních, ale své pevné místo má i v lidovém léčitelství. Receptů které obsahují křen je mnoho. Léčivé účinky kořene křenu jsou také osvědčeny časem, kdy byl používán k hojení ran i k lepší činnosti trávicího sytému. Ovšem i listy jsou bohaté na vitamíny, především B, E i C. Chlubí se i obsahem minerálních látek, například draslíku, hořčíku, vápníku či selenu a také fytoncidy, které brání růstu mikroorganismů.

Účinné při bolesti kloubů i zad

Některé zdroje uvádějí, že nejlepší je nanést listy křenu přímo na bolavé místo, jiné doporučují připravení tinktur. Pokud chcete přikládat listy přímo na pokožku, je vhodné je na chvíli ponořit do horké vody, následně dát na bolavé místo, ať už se jedná o záda či klouby, a připevnit pomocí obvazu. Nejlepší je listy aplikovat před spaním a ráno je odstranit. Tinkturu lze připravit z křenových listů a čistého alkoholu, které se dají do uzavíratelné skleněné nádoby a nechají se tam dva dny. Poté si směs vtírejte na bolavá místa.

Křen - kořen i list iZdroj fotografie: Depositphotos
Listy křenu pomohou s nachlazením i bolestí kloubů

Úleva při nachlazení

Kořen křenu je velice užitečný v době chřipek a nachlazení. Dokáže ztlumit kašel i rozředit hleny. Leckdy stačí pouhá inhalace nastrouhaného křenu. Ovšem i listy mají své místo v boji proti nachlazení. Používaly se na obklady a byly přikládány na hrudník. Můžete ovšem vyzkoušet recept, který vám značně uleví. Stačí listy křenu, skleněná nádoby, lžíce medu a alespoň 50 % alkohol.

Postup přípravy

Natrhané listy křenu nejprve umyjte a umelte v mlýnku. Množství záleží na vás. Ale takto nachystané listy by měly dosahovat asi do poloviny skleněné nádoby. Přidejte lžíci medu, který podpoří léčivý účinek. Poté přidejte alespoň 50 % alkohol, nádobu uzavřete a protřepejte. Takto připravenou směs uložte na tmavé a chladné místo. Jednou denně vše protřepejte, vše po dobu 2 týdnů. Po uplynutí této doby, směs přefiltrujte a můžete začít používat.

Je vhodné užívat takto připravený lék 2x až 3x denně, vždy 1 polévkovou lžíci. Vhodné je užití vždy přibližně 30 minut před jídlem. Tento postup je vhodný na kašel i rýmu. Pokud vás trápí bolest v krku či zánět dutiny ústní, můžete přidat 1 lžíci tinktury do 0,5 l teplé vody a provádět výplachy.

Jakým způsobem využíváte listy z křenu vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články