Bílé prsty: Postihují 5-8 % populace a dávají nám najevo, že je něco špatně

Pokud si všimnete, že vaše prsty často mění svou barvu na bílou, možná je na čase poradit se s lékařem. Se vší pravděpodobností se totiž jedná o nepříjemný syndrom.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Časté zbarvení prstů do bílé může být příznakem nebezpečného onemocnění, které se nazývá Raynaudův syndrom nebo Raynaudova nemoc. Odborníci se dříve domnívali, že se jedná o vzácný problém, ovšem v současné době vyšlo najevo, že postihuje 5 až 8 % světové populace (většinou ženy), což značí, že je poměrně častou záležitostí. Pokud se tento příznak objeví i u vás, měli byste se co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem, který vám navrhne určitá doporučení k jeho zmírnění nebo vhodné léky. 

Raynaudův syndrom a lidské zdraví 

Raynaudův syndrom byl dříve považován za vzácné onemocnění, ovšem v současné době odborníci tvrdí, že postihuje zhruba 5-8 % populace, a to zpravidla ženy. Mezi jeho nejčastější příčiny patří především chlad nebo emocionální stres – tyto dva faktory obvykle způsobí zúžení tepen v prstech, což vede ke zhoršení krevního oběhu v této oblasti těla a následně jejímu zbělání. Krev se pak do konečků prstů vrací v momentě, když křeč cév ustoupí – tehdy také dochází ke změně bledé bílé barvy na fialovou a zvýšení citlivosti prstů. 

Celý tento bolestivý proces trvá přibližně 30 minut a může být doprovázen otokem nebo znecitlivěním konečků na prstech – nepříjemné pocity začnou ustupovat, až když se barva vrátí do původní podoby. Nástup příznaků je asymetrický, což znamená, že se zbělení například objevuje pouze na 2 prstech jedné ruky. Odborníci také potvrzují, že příznaky Raynaudova syndromu mohou vyvolat různá autoimunitní onemocnění, se kterými se pacienti již nějakou dobu potýkají (jejich léčba poté zmírní klasické příznaky syndromu). 

Další příznaky problému 

Raynaudův syndrom je stav, který ovlivňuje krevní oběh v prstech na rukou a nohou, což znamená, že může způsobit mnohem více příznaků než pouze zbělení prstů. Další typické příznaky zahrnují:

  • Zarudnutí: Poté, co se obnoví přítok krve do postižených prstů, může dojít k jejich zarudnutí. Tento příznak většinou nastává poté, co prsty zfialoví.  
  • Necitlivost nebo brnění: Během Raynaudova syndromu mohou postižené prsty brnět nebo být znecitlivělé.  
  • Bolest nebo nepohodlí: Některé osoby s Raynaudovým syndromem mohou zažívat silnou bolest nebo nepohodlí ve svých prstech v reakci na změny v průtoku krve.
Ruce ve vzájemném kontaktu. iZdroj fotografie: iStock
Raynaudův syndrom způsobuje bolest a znecitlivění prstů

Příznaky Raynaudova syndromu mohou trvat několik minut až hodin a často se vyskytují v reakci na chlad nebo stres (počet a závažnost záchvatů může být různý). Je také důležité si uvědomit, že je tento problém často důsledkem jiných, zpravidla autoimunitních onemocnění, jako je například revmatoidní artritida nebo systémový lupus. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, měli byste se proto vždy nejprve poradit se svým praktickým lékařem, který vám pomůže vyhledat vhodná řešení léčby. 

Prevence a léčba 

Pokud se Raynaudův syndrom vyskytuje jako samostatné onemocnění, je důležité si dostatečně chránit ruce před chladem a vlhkem. Stejně tak je nezbytné pečovat o své cévy a krevní oběh – například pokud je pacient kuřák, měl by co nejdříve přestat kouřit. Pokud příznaky neodeznívají vůbec, mohou pomoci nitroglycerinové masti nebo nízké dávky nifedipinu či diltiazemu. V závažných případech může být nutné provést chirurgický zákrok.

Jaké máte zkušenosti s tímto neobvyklým onemocněním?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články