5 nejčastějších spouštěčů autoimunitních onemocnění, o kterých většina lidí bohužel ani netuší

Autoimunitní onemocnění se objevují stále častěji. Zkušená praktická lékařka popisuje jejich nejčastější spouštěče.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Imunitní systém obvykle chrání před zárodky, jako jsou bakterie a viry. Když tyto cizí vetřelce zaznamená, vyšle na ně armádu bojových buněk. Za normálních okolností dokáže imunitní systém rozlišit cizí buňky od vašich vlastních buněk. Autoimunitní onemocnění je stav, kdy váš imunitní systém chybně napadá vaše tělo. Počet lidí, kteří trpí nějakým autoimunitním onemocněním, bohužel roste, říká praktická lékařka Stacy Sampson. Většina autoimunitních onemocnění má podobné spouštěče, které je vhodné omezit.

Autoimunitní onemocnění

Při autoimunitním onemocnění imunitní systém mylně považuje část vašeho těla – například klouby nebo kůži – za cizí. Uvolňuje bílkoviny zvané autoprotilátky, které napadají zdravé buňky. Některá autoimunitní onemocnění se zaměřují pouze na jeden orgán. Cukrovka 1. typu například poškozuje slinivku břišní. Jiné nemoci, jako je lupus, postihují celé tělo.

Autoimunitní onemocnění mohou být různého druhu, například cukrovka, lupénka, lupus, celiakie, Hashimotova choroba, Gravesova choroba, roztroušená skleróza, revmatoidní artritida a zánětlivá střevní onemocnění.

Příznaky autoimunitního onemocnění

Časné příznaky mnoha autoimunitních onemocnění jsou si velmi podobné, např.:

  • únava
  • bolest svalů
  • otoky a zarudnutí
  • zvýšená teplota
  • potíže se soustředěním
  • necitlivost a brnění rukou a nohou
  • vypadávání vlasů
  • kožní vyrážky

Jednotlivá onemocnění mohou mít také své specifické příznaky. Například cukrovka 1. typu způsobuje extrémní žízeň, hubnutí a únavu. IBD způsobuje bolesti břicha, nadýmání a průjem.

U autoimunitních onemocnění, jako je lupénka nebo RA, mohou příznaky přicházet a odcházet. Období příznaků se nazývá vzplanutí. Období, kdy příznaky odezní, se nazývá remise.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spouštěče autoimunitních onemocnění

Všechny tyto typy však mají obvykle stejné spouštěče, takže abyste příznaky zmírnili a vyhnuli se jejich vzplanutí, vyvarujte se níže uvedeným spouštěčům.

  1. Lepek: Lepek je destruktivní zejména v případě celiakie, proto se tomuto častému spouštěči vyhněte a zaměřte se na bezlepkové potraviny.
  2. Cukr: Zpracovaný cukr způsobuje v těle záněty a vede k autoimunitním příznakům, proto ho nahraďte datlemi, medem nebo ovocem.
  3. Mléčné výrobky: Kasein v mléčných výrobcích se v důsledku své molekulární mimikry může v těle chovat jako lepek, což vyvolává četné příznaky a oslabuje imunitní systém.
  4. Mléčná čokoláda: Mléčná čokoláda je bohatá na rafinovaný cukr, mléčné výrobky, nezdravé tuky a případné umělé přísady, proto její konzumaci omezte a přejděte na vysokoprocentní hořkou čokoládu. 
  5. Quinoa: Přesto, že je quinoa zdravou potravinou, může provokovat imunitní systém, i když je bez lepku, proto se od ní určitě držte dál a konzumujte raději jiné bezlepkové výrobky.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte příznaky autoimunitního onemocnění, navštivte lékaře. V závislosti na typu onemocnění, které máte, může být nutné navštívit specialistu.

  • Revmatologové léčí nejenom onemocnění kloubů, jako je revmatoidní artritida, ale také další autoimunitní onemocnění, například Sjögrenův syndrom a SLE.
  • Gastroenterologové léčí onemocnění trávicího traktu, jako je celiakie a Crohnova choroba.
  • Endokrinologové léčí onemocnění žláz, včetně Gravesovy choroby, Hashimotovy tyreoiditidy a Addisonovy choroby.
  • Dermatologové léčí kožní onemocnění, například lupénku.

Vyhýbáním se těmto běžným spouštěčům tedy snížíte riziko autoimunitních vzplanutí a podpoříte své celkové zdraví.

Jakým dalším potravinám je, dle vašeho názoru, dobré se vyhnout?


Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články