Tento recept naštval farmaceutický průmysl: Dokáže léčit lépe než většina léků

Když vyšel v roce 1995 poprvé článek o tomto zázračném přírodním receptu, vyvolal u farmaceutických firem značnou nevoli. Není se čemu divit, hrozilo, že jim klesnou zisky.

med se skořicí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nespočet vědeckých výzkumů potvrdilo mnohé zdravotní přínosy některých přírodních léků používaných již po staletí. Přírodní látky jsou často stejně účinné jako ty průmyslově vyráběné, navíc mají tu výhodu, že nemívají žádné vedlejší účinky a můžete je užívat dlouhodobě. To je případ kombinace medu a skořice.

Med a skořice: Zázrak nebo pověra

V lednu 1995 vyšel v kanadském bulvárním týdeníku The Weekly World News článek Beatrice Dexterové o prospěšnosti medu a skořice. Článek obsahoval velmi dlouhý výčet nemocí, které dokáže tato kombinace vyléčit. Tento článek vyvolal lavinový efekt a o kombinaci těchto dvou velmi prospěšných složek se dočtete v každém druhém časopise. 

Med a skořice jsou dvě přírodní složky s mnoha zdravotními účinky. Vědecky jsou velmi dobře prozkoumané a o jejich výhodách skutečně nemůže být pochyb. Jejich kombinace však až tak probádaná není, proto někteří lidé tvrdí, že se jedná o obyčejný hoax, na kterém není zrnko pravdy. Jiní jsou naopak přesvědčeni o tom, že když se tyto dvě složky zkombinují, mohou vyléčit téměř jakoukoli nemoc. 

Tento spor je velmi těžké rozsoudit, protože samotné složky jsou předmětem zkoumání již přes sto let, zatímco jejich kombinace pouhá dvě desetiletí. Je tedy jen logické, že výzkumů nemůže být takové množství, jako v případě samotného medu a samotné skořice. 

Vědecky potvrzené účinky medu a skořice

Přestože je výzkum limitovaný, nějaké výstupy již známy jsou. Kombinace medu a skořice dle závěrů vědců pomáhá léčit následující zdravotní problémy:

onemocnění srdce, oběhová soustava iZdroj fotografie: Depositphotos
Kombinace medu a skořice prospívá kardiovaskulárnímu systému.

Srdeční choroby

Udělejte si pomazánku z medu a skořicového prášku a naneste ji na chléb místo marmelády a jezte ji pravidelně ke snídani. Kombinace medu a skořice totiž snižuje hladinu cholesterolu a mohla by pomoci předcházet srdečním onemocněním, včetně obávaného infarktu. Pravidelné užívání této kombinace také do jisté míry zlepšuje činnost plic, posiluje srdeční tep a obnovuje pružnost tepen.

Artritida

Zde bychom rádi vyvrátili jednu fámu. Šíří se totiž informace, že: „Ve výzkumném projektu provedeném na Kodaňské univerzitě bylo zjištěno, že když lékaři léčili své pacienty směsí jedné polévkové lžíce medu a půl lžičky skořicového prášku před snídaní, zjistili, že do týdne se 73 z 200 testovaných pacientů zcela zbavilo bolesti. Do měsíce mohla většina lidí, kteří měli kvůli artritidě problémy s chůzí nebo pohybem, chodit bez bolesti.“ Kodaňská univerzita však žádný takový výzkum neprovedla, ani neprovádí.

To však neznamená, že tato kombinace není při artritidě prospěšná. Vědci totiž zjistili, že skořice a med může skutečně přispívat ke zlepšení klinických příznaků u lidí s revmatoidní artritidou. Jen ne v takovém rozsahu, jak je to někdy prezentováno. Proto nečekejte zázraky, které některé články slibují. 

Streptokok

Kombinace medu a skořice je účinná proti mnoha druhům bakterií a některým virům. Nejnovější výzkumy prokázaly vysokou účinnost v boji proti streptokokovým infekcím. Druh medu či skořice nehrál roli. Vědci používali poměr 90-95 % medu a 5 – 10 % skořice.

Infekce močového měchýře

Kombinace medu a skořice má potenciál ničit choroboplodné zárodky v močovém měchýři. Smíchejte dvě polévkové lžíce skořicového prášku a jednu čajovou lžičku medu ve sklenici vlažné vody a vypijte ji. 

Nepotvrzené účinky medu a skořice

Tato kombinace se v orientální a ájurvédské medicíně používá již po staletí. Med a skořice společně údajně pomáhají i proti dalším problémům: 

  • vypadávání vlasů
  • bolesti zubů
  • akné
  • nachlazení
  • zažívací potíže
  • oslabený imunitní systém
  • únava
  • zápach z úst

Jaké jsou vaše zkušenosti s touto kombinací?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články