Na podzim se každý hrne sbírat šípky a kaštanů na zemi si ani nevšimne. Otevřete oči, kaštany mají také léčivé schopnosti. Stačí vědět, jak je využít.
Na podzim kromě listí a ovoce padají také kaštany. Jestli je jen tak překračujete, děláte velkou chybu. Pokud z nich stavíte kaštanová zvířátka, je to o něco lepší. Ale víte, jaké úžasné účinky na zdraví v sobě kaštany skrývají? Jde z nich připravit hned několik přírodních produktů, které využijete hlavně v koupelně.
Kaštany využijete pro osobní hygienu
Kaštany v sobě obsahují protizánětlivé sloučeniny. Navíc mají bělící účinky, pokud jsou zpracovány do práškové formy. V té jsou vhodné pro čištění a bělení zubů. Přidat si kaštany v prášku můžete i do koupele. Stačí přidat jednu polévkovou lžíci kaštanového prášku do hrnce s vodou a nechat přes noc odležet. Druhý den obsah povařte a nalijte přes cedník do vany. Použít se dá i na vlasy.
Kaštanová maska
Připravte si zkrášlující masku z kaštanů. Stačí vám dvě lžíce práškového kaštanu s trochou vody. Výslednou hmotu naneste na pleť. Nechte působit zhruba deset minut. Poté důkladně opláchněte vlažnou vodou a osušte opatrně ručníkem.
Sprchový gel z kaštanů? Žádný problém
Do 300 ml vody přidejte tři polévkové lžíce kaštanů v prášku a jedno strouhané jablko. Volitelně můžete přidat lněné semínko v množství jedné až dvou lžic a jednu lžičku kokosového mléka. Tuto směs nalijte do sklenice, uzavřete a můžete ji používat místo sprchového gelu.
Přírodní přípravek proti mšicím
Hledáte nechemickou cestu, jak se zbavit mšic na listech? Rozpusťte kaštanový prášek ve vodě a máte postřik proti mšicím hotový. Připravte si hrnec s vodou, přidejte deset lžic kaštanů v prášku a vařte dvacet minut. Nechte vychladnout. Poté přelijte do rozprašovače a vaše záchrana proti mšicím je připravena k použití.
Masáž a masážní masti
Kaštan obsahuje úžasné protizánětlivé složky, takže se hodí do masážních gelů a mastí. Nejvíc ho užijí lidé trpící varixy (křečové žíly). Počáteční stavy varixů se dají zvládnout také octem nebo pomocí aloe vera.