Neustálá deprese, bolesti hlavy a nespavost jsou častými příznaky nadmíry stresu. Pokud se s nimi potýkáte, raději co nejdříve změňte své každodenní návyky.
Nadměrný stres je velmi nebezpečný faktor, který se může negativně odrazit na vašem celkovém zdraví. A přestože může být často náročné ustát psychický náraz nebo pracovní tlak, vždy byste měli myslet na to, že psychické zdraví je pro vás to nejdůležitější – v opačném případě se podle lékaře Timothy J. Legg můžete potýkat s velmi nebezpečnými problémy a zvyšujete riziko vzniku mnoha onemocnění. Abyste se tedy ochránili před potenciálními dopady nadměrného stresu, je důležité zavčasu rozpoznat jeho příznaky.
Neustálé noční můry a nespavost
Pokud se vám opakovaně zdají noční můry, například to, že vám vypadl zub, padáte z výšky nebo vás někdo pronásleduje, měli byste začít více dbát o své psychické zdraví. Ačkoliv se tyto sny občas mohou zdát každému a většinou nenaznačují nic závazného, pokud se objevují pravidelně, je možné, že vás trápí příliš mnoho stresu. Zkuste proto přes den v práci více odpočívat, a alespoň na chvíli se zastavit – například si vyjděte na procházku do přírody, čímž navíc skvěle podpoříte své zdraví a načerpáte čerstvý vzduch.
Častější nachlazení a bolesti hlavy
Stres působí na lidské zdraví stejně jako v dávných dobách, kdy byl uvolňován adrenalin spolu s kortizolem během život ohrožujících situací. I dnes na stres organismus reaguje tím, že je tělo neustále v pozoru a tlačí na imunitní systém. To však vede také k tomu, že dochází k narušení některých reakcí, což následně způsobuje například silné bušení srdce, vyšší riziko nachlazení a bolesti hlavy. Ve skutečnosti však tento faktor člověk ovládá sám, a to silou myšlenky. Je proto důležité udržet se v psychické pohodě a vyhnout se tak potenciálním problémům.
Vypadávání vlasů a kožní problémy
Vypadávání vlasů je další běžný příznak, který může být důsledkem nadměrného stresu – a v tomto případě vám nepomůže ani nový šampon nebo jiné hojící prostředky. Snažte se proto nevěnovat tolik pozornosti maličkostem a řešte věci v klidu. Podobně tomu je také u kožních onemocnění, která jsou silně propojena s psychikou – emoční stres totiž výrazně zvyšuje riziko jejich vzniku, a pokud jimi již trpíte, pravděpodobně se zhorší jejich příznaky. Velmi často se pacienti v tomto případě potýkají s opary, kopřivkou nebo také akné.
Výkyvy tělesné váhy a deprese
Lidé trpící stresem často řeší své pochmurné myšlenky tím, že si dají něco dobrého, například sladkosti nebo slanou pochoutku plnou tuku. To je však prvním krokem k tomu, aby se potýkali s nadváhou – tělo si totiž může velmi snadno na cukru či tuku vytvořit závislost a bude vás ve vypjatých situacích neustále nutit, abyste je doplnili. Pro některé lidi však tento faktor funguje opačně, a to tak, že nemají žádnou chuť k jídlu nebo zapomínají jíst a začínají tak nekontrolovatelně hubnout. Často tento faktor vede také k depresi.
Problémy s orgány
Ve stresových situacích začíná tělo shromažďovat krev u životě důležitých orgánů, aby byla zajištěna v první řadě jejich funkce. Jedná se zejména o srdce, mozek a dýchací soustavu, které jsou pro udržení životních funkcí zásadní – to však znamená, že jiné části těla nemusí být dostatečně krví zásobovány a začínají se objevovat problémy, jako je například podráždění střev, bolesti v žaludku nebo pocit plnosti. V tomto případě často nepomáhá ani přechod na lehkou stravu nebo užívání léků, takže udržení psychické pohody je to nejdůležitější.