Psychika hraje v hubnutí obrovskou roli: Jak si udržet motivaci a dosáhnout kýžených výsledků

K hubnutí je třeba mít odhodlání a výdrž. Cení se i podpora blízkých, kteří vás podrží v době, kdy se vám tolik nedaří. Motivovat vás ale mohou i další okolnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O shazování přebytečných kilogramů byly popsány už stohy papíru. Tento krok je důležitý pro lepší fyzickou kondici i zdraví. A je rozhodně velmi prospěšný, myslí se lékař Graham Wester Redgrave, MD. Jen je třeba vytrvat a neztrácet motivaci ve chvíli, kdy jdou kilogramy dolů pomalu. Jak v sobě najít sílu, abyste svůj úmysl zhubnout dovedli do vítězného konce?

Co způsobuje nadváha

Když se rozhodnete hubnout, je to pravděpodobně i proto, že nadváha je pro lidské zdraví nežádoucí. Přináší s sebou nejrůznější onemocnění. Většina z nich patří k civilizačním chorobám, protože i obezita je nemocí, která současnou společnost hodně trápí. Pojí se s ní vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, cukrovka, srdeční potíže. Už kvůli tomu je dobré, jestliže se obézní člověk pustí do hubnutí.

Mějte realistická očekávání a zaměřte se na cíl

Při hubnutí byste si měli stanovit určitý cíl. Ten ale nezní shodit 20 kilogramů během dvou měsíců. Málokomu se to podaří a ani to není pro tělo zdravé. Lepší je hubnout pomalu, ale jistě. Jestliže bude vaše očekávání realistické, tím více vás bude hubnutí bavit. Nebude vás stresovat, že kilogramy jdou dolů malou rychlostí. Platí to i pro pravidelné cvičení. Než jedenkrát týdně si dát do těla po dobu dvou hodin, oplatí se cvičit každý den alespoň 40 minut. Výsledek se určitě dostaví.

iZdroj fotografie: Pexels
K hubnutí patří i fyzická aktivita

Zvolte si plán hubnutí

Aby byl váš boj s nadváhou úspěšný, měli byste si stanovit plán, jak na to. Základem je příjmový deficit, tedy snížení příjmu kalorií. To obnáší zejména dietu, která by ale neměla být příliš přísná, aby vám nehrozil jo-jo efekt, až byste s ní přestali. Můžete si zmenšit porce jídla, omezit konzumaci smažených a tučných jídel, nejíst sladkosti. Na extrémní diety ale raději zapomeňte.

Veďte si svůj deník hubnutí

K hubnutí potřebujete motivaci. Pomůže vám, když si povedete deník, kam si každý den zapíšete, co jste jedli, co se vám povedlo, ale i nepovedlo. To vám pomůže si udělat na své hubnutí náhled. Svým způsobem se jedná o druh meditace, když se svěříte deníku. On vás povede na vaší cestě za vysněnou postavou a možná vám i pomůže ve chvíli, kdy to budete chtít vzdát.

Oslavte své úspěchy

Malými odměnami si člověk zpestřuje svůj život. Nemusí to být nic velkého, někdy se jedná opravdu o drobnosti, které udělají radost. Toto byste měli dodržovat i při hubnutí. Když se vám něco povede, oslavte to. Lze to udělat různými způsoby. Třeba se podíváte na svůj oblíbený seriál v televizi nebo na streamu, zajdete si do kina, půjdete si zaplavat či se zastavíte v kosmetickém salónu na manikúru.

Blízcí na vaší straně

Podpora někoho dalšího je při hubnutí velmi důležitá. Proto pěstujte sociální kontakty, které vám pomůžou ve chvíli, kdy budete mít pocit, že se vám nic nedaří. Někdy se oplatí hubnout zároveň ještě s někým dalším a být si tak vzájemně oporou. Jindy jsou to nejbližší příbuzní nebo přátelé, kteří vás podrží.

Jak se při hubnutí motivujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články