Kopřivový sirup si udělejte co nejdříve, prospěje zdraví jater i ledvin

Znali jste ji možná dodnes jako plevel, ale nenechte se zmást. Jedná se o velmi silnou léčivou bylinku, ze které se dá připravit sirup, čaj, obklad nebo tinktura. Hodí se i do jídel.

Trs planě rostoucích kopřiv i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kopřiva dvoudomá platí v nejedné zahrádce za plevel. Přitom je to jedna z nejzdravějších bylinek, po jaké můžete sáhnout. Vhodná doba pro sběr je jaro, kdy jsou kopřivy mladé. Sbíráte-li později, vybírejte si vrchní část rostliny, tj. 7-8 vrchních listů. Čím později se kopřiva sbírá, tím více obsahuje dusičnanů z půdy. Jak upozorňuje i web Morsovegan, samozřejmostí by měl být sběr na loukách, nikoli ve městě či u silnice, nebo si je můžete pěstovat na zahradě sami.

Recept na kopřivový sirup

Co budete potřebovat?

  • 40 vrchních částí rostliny, nejlepší jsou mladé jarní kopřivy
  • 1 kg cukru
  • 3 litry převařené a vystydlé vody
  • 5 citronů

Postup přípravy sirupu:

  1. Nasbírejte si kopřivy tak, abyste z rostliny brali jen její vrchol. (Ne celou rostlinu.)
  2. Pečlivě kopřivy omyjte, rovnou můžete omýt i citrony.
  3. Citrony nakrájejte na plátky a vložte do převařené vody.
  4. Přidejte kopřivu.
  5. Nádobu přikryjte a nechte stát alespoň jeden den při pokojové teplotě.
  6. Poté obsah promíchejte a přidejte cukr.
  7. Přiveďte k varu a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí.
  8. Vaše směs je tímto hotová. Stačí ji jen scedit a nalít do sklenic. Ty uzavřete a uložte do lednice.

Aplikace a dávkování:

Jak můžete číst i na stránkách Popradské, kopřivový sirup se hodí pro dochucování čaje, dá se pít jako limonáda (naředěný vodou) nebo ho můžete užívat jako léčivý sirup. Doporučená denní dávka je 5krát denně jedna čajová lžička.

Kopřiva s trochou sněhu na vrcholku iZdroj fotografie: Pixabay
Pro sběr kopřiv je ideální jaro. Hledejte mladé kopřivy, mají největší sílu a nejméně dusičnanů

Proč je kopřiva tak úžasná

Kopřiva dvoudomá působí jako diuretikum, čistí ledviny, detoxikuje organismus, dodává energii, snižuje zánět i krevní tlak. Je vhodná také pro diabetiky, protože snižuje glykémii. Podává se také při chudokrevnosti, jelikož obsahuje železo. Některým lidem pomáhá kopřivový čaj při migréně a, jak již naše redakce JakZdravě psala, pomáhá také při revmatu, dně a artritidě. Kopřiva vám pomůže také při vyrážkách, lupech či padání vlasů.

Které nemoci vyléčí kopřiva?

Jak již bylo zmíněno výše, kopřiva pomáhá na anémii. Maminkám se doporučuje kopřiva při nedostatku mateřského mléka k popíjení během kojení. Dále vám pomůže při zánětech močových cest, při nachlazení, zahlenění, ekzémech, akné, lupénce a při bolestech hlavy. Na bolest hlavy je vhodná také levandule, o které jsme již na JakZdravě psali také.

Nepřehánějte to

Každá bylinka se musí používat s rozumem. Jako první by měli být na pozoru lidé, kteří mají běžně nízký krevní tlak. Kopřiva má tendence krevní tlak snižovat, takže tito lidé by pak mohli mít problémy s nízkým krevním tlakem – točení hlavy, hučení v uších, nevolnost a omdlévání. Dále se kopřiva podle webu Ženyvmeste nedoporučuje při kardiovaskulárních onemocněních, při tvorbě močových kamenů a během menstruace.

Jaké máte zkušenosti s užíváním kopřivy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články