Pomocnice levandule: Nejen pro lepší spánek, ale i pro léčbu akné a bolesti hlavy

Levandule je známá svou charakteristickou vůní a výraznou fialovou barvou. Dá se užívat vnitřně i zevně a její účinky na zdraví jsou skutečně pozoruhodné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Levandule se využívá pro svou příjemnou vůni, ale i jako okrasná bylinka kvetoucí fialovými květy. Léčivé schopnosti levandule byly známé už ve starověkém Egyptě, kde se mimo jiné stal levandulový olej přísadou používanou při mumifikaci. Debra Rose Wilson, doktorka a výzkumnice, považuje levanduli za velmi užitečnou bylinku schopnou zklidňovat mysl, zmírňovat záněty i účinně bojovat s některými druhy bakterií.

Kvalitní spánek vonící po levanduli

Levandule se už v historii doporučovala při nespavosti a dalších spánkových poruchách. Znáte polštářky plněné sušenou levandulí? Jejich vůně pomáhá lidem usnout. Stejné účinky má inhalace esenciálních olejů levandule. Kromě aromaterapie se může levandule konzumovat také vnitřně, nejčastěji ve formě bylinkových čajů. Zkuste si dát jeden před spaním a je velmi pravděpodobné, že následující noc příjemně prospíte.

Levandule pomáhá při bolesti hlavy

Inhalace levandulového oleje má uklidňující účinky, které pomáhají zmírnit bolesti hlavy i migrény. Existuje dokonce vědecká studie, které se účastnilo 47 lidí s migrénou. Po patnácti minutách inhalace u nich došlo ke snížení intenzity bolesti a četnosti opakování záchvatů. Máte-li doma aromalampu, určitě mějte levandulový olej po ruce pro případ, že by vás přepadla vážná bolest hlavy.

Zbaví vás akné

Levandulový olej patří k šetrným způsobům, jak bojovat s akné. Levandule dokáže potlačovat bakterie zodpovědné za akné. Navíc snižuje zánět, pomáhá předcházet infekcím a podporuje hojení ran. Dokonce může poskytnout úlevu od svědění při lupénce nebo vyrážkách.

Lahvičky s levandulovým olejem, kapátko a sušená levandule okolo iZdroj fotografie: Freepik

Jak využívat levanduli doma

Zkuste levandulový čaj

Levandulový čaj se může popíjet stejně jako jiné bylinkové čaje. Stačí vám špetku sušených levandulových květů zalít šálkem horké vody, nechat několik minut louhovat, přecedit a je hotovo. Nedoporučuje se čaj sladit ani kombinovat levanduli s jinými bylinkami. Vypít ho můžete jeden až dva šálky denně. Při nespavosti ho popíjejte večer před spaním.

Odvar na kožní problémy

Na akné, lupénku nebo vyrážku použijte silnější odvar. Tím potírejte problematická místa. Odvar můžete použít také jako obklad, hlavně na svědivá ložiska dokáže studený obklad báječně ulevit. Velmi oblíbená je také levandulová voda, kterou lze uchovávat v lednici a můžete ji na svědivá místa pohodlně nastříkat.

Vlasy a kůže hlavy

Jestliže máte problém ve vlasové pokožce hlavy, použijte místo kondicionéru čistý levandulový esenciální olej. Proti lupům, mastným vlasům nebo pro vlasovou regeneraci stačí přidat kapku esenciálního oleje do šampónu, který běžně používáte. Existuje dokonce více způsobů, jak se zbavit lupů přírodními způsoby.

Jakým způsobem využíváte levanduli vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články