Většina lidí si špatný krevní oběh spojuje pouze s brněním, mravenčením a chladnými končetinami. Příznaků však může být více. Nepodceňujte je.
Správný krevní oběh je důležitý pro správnou funkci všech tělesných orgánů a tkání. Každá buňka potřebuje kyslík a živiny, kterými je kolující krev zásobuje a při potížích s krevním oběhem tak může dojít k mnoha nepříjemným potížím. Příčin špatného krevního oběhu je hned několik a při léčbě je potřeba řešit příčinu, která nedostatečný oběh krve způsobila.
Špatný oběh v končetinách
Nedostatečnost zásobení krví se může vyskytnout kdekoli v těle. Pokud dojde k omezení zásobení krví v místech, jako je srdce či mozek, je nezbytné řešit tento problém okamžitě, protože může způsobit velmi závažné komplikace, včetně úmrtí. O tom, jak poznat blížící se infarkt již dlouho předem, jsme již na JakZdravě několikrát psali, dnes se zaměříme na špatný krevní oběh v rukou a nohou. Lékařka Angelica Balingit, MD vysvětluje, že za nedostatečným prokrvením může stát hned několik důvodů, nejčastěji se jedná o:
- Onemocnění periferních tepen: Způsobuje zúžení cév a tedy horší krevní oběh v končetinách, obvykle v nohách.
- Ateroskleróza: Jedná se o přidružené onemocnění k onemocnění periferních tepen a dochází při něm ke ztuhnutí tepen v důsledku nahromadění plaku v cévách.
- Krevní sraženiny: Částečně nebo zcela blokují průtok krve.
- Křečové žíly: Vznikají nejčastěji právě na nohou a tyto poškozené žíly nedokážou efektivně odvádět krev a může dojít ke zhoršení krevního oběhu.
- Diabetes: Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi může poškodit nervy a cévy a tím negativně ovlivnit krevní oběh.
- Obezita: Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních problémů, včetně potíží s krevním oběhem.
- Raynaudova choroba: Způsobuje dočasné (cca 20 min trvající) zúžení malých tepen na rukou a nohou.
Kdo je v ohrožení
Potíže s krevním oběhem mohou postihnout kohokoli, nicméně někteří lidé jsou k nim náchylnější. Zdravotníci z ClevelandClinic vysvětlují, že zvýšené riziko špatného krevního oběhu mají diabetici, obézní lidé a ti, kteří se příliš nehýbou. Roli mohou hrát i jistá onemocnění, léky a dokonce i příliš těsné oblečení. Příliš těsné oblečení navíc může způsobit i celou řadu dalších problémů, o kterých jsme již také na JakZdravě hovořili.
Jaké jsou příznaky špatného krevního oběhu
Špatný krevní oběh se může projevovat hned několika způsoby. Lékaři z MedicalNewsToday varují, že se nejedná jen o typické mravenčení, ale i o:
- Necitlivost končetin: Kromě mravenčení vás může trápit i necitlivost končetin.
- Otoky v dolních končetinách: Nejčastěji se jedná o otoky nohou, kotníků a chodidel.
- Zažívací potíže: Špatný krevní oběh může způsobit řadu gastrointestinálních problémů, protože trávení je na průtoku krve závislé.
- Únava: Tím, že mozek či svaly nejsou dostatečně zásobeny krví, rychleji se unavíte při psychické i fyzické zátěži.
- Bolest svalů a kloubů: Špatný krevní oběh může mít za následek i bolesti nohou či rukou. Studené ruce a nohy mohou bolet nebo tepat, zejména když se začnou zahřívat a obnoví se průtok krve. Vyskytnout se mohou i křeče.
- Změny barvy kůže: Kůže může být bledší nebo naopak zarudlá až fialová.
- Vředy na nohou: Špatný krevní oběh ovlivňuje i procesy hojení, na nohou a chodidlech se tak mohou objevit vředy.
- Křečové žíly: Mohou být jak příčinou, tak i důsledkem špatného krevního oběhu. A mohou vést k dalším příznakům, jako jsou tíha či bolest v nohách nebo svědění.