Některé ženy v podstatě nepoznají změnu, jiné si ovšem menopauzu tvrdě protrpí. Může se projevovat depresemi, sníženým libidem, častým močením, ale i nespavostí.
Jedná se o čistě ženský a ve všech dobách ne příliš probíraný problém. Řeč je o menopauze, průměrný věk, kdy se menopauza objevuje je kolem 51 roku života. Ovšem fakticky je to značně individuální a může nastat daleko dříve, i před 40 rokem života (předčasná menopauza) i daleko později. Jistou roli v tom hraje dědičnost, počet dětí, nadváha či podvýživa i například délka menstruačního cyklu. Mezi příznaky menopauzy patří vaginální suchost, potíže se spánkem, návaly horka i časté močení.
Menopauza i perimenopauza
O perimenopauze se příliš často nehovoří, a přitom právě v tomto období, které předchází samotné menopauze, se děje většina všech zmiňovaných komplikací. Zpravidla k perimenopauze dochází několik měsíců, někdy i let před samotným ukončením menstruace. Pro některé ženy je dopad těchto stavů velice závažný i v oblastech společenského, rodinného i pracovního života, což zmiňuje i článek na webu NHS. Jiné si toto období prožijí prakticky bez jakýchkoliv změn ve svém životě.
Příznaky menopauzy
Projevy, které jsou pro ženy nepříjemné, jsou spojeny se snižující se produkcí pohlavních ženských hormonů, konkrétně estrogenu a progesteronu, což popisuje i článek na Healthline.
Změny menstruace
Mezi první projevy patří nepravidelná menstruace, případně také menstruace, která je o poznání silnější nebo slabší než jste byly zvyklé. Některé ženy také zaznamenají změny související s její délkou. Pokud dojde k vynechání menstruace, je vždy nejprve nutné vyloučit těhotenství. Tématu těhotenství se věnoval již náš článek na JakZdravě, který upozorňoval na nevhodné pokrmy v době, kdy jste těhotná.
Pocity horka
Návaly horka mohou procházet celý vaším tělem, některé ženy uvádějí, že se u nich jednalo pouze o jeho horní část. Časté je především zarudnutí krku a obličeje. Té nejlepší péči o obličej bez vrásek jsme se u nás na webu již věnovali. Návaly mohou být od mírných až po silné a mohou trvat v rozmezí pár sekund až po desítky minut.
Potíže se spánkem
Spánek rozhodně patří mezi faktory důležité pro zdraví. Doporučováno je spát ideálně 7 až 8 hodin každou noc. Avšak právě menopauza s sebou může přinést také potíže s usínáním či s dřívějším probouzením.
Časté močení či inkontinence
Stejně jako například v těhotenství i během menopauzy ženy mohou částečně ztratit kontrolu nad svým močovým měchýřem. Některé ženy trápí inkontinence, jiné neustálý pocit plnosti močového měchýře, některé dokonce bolestivé močení.
Snížené libido a vaginální suchost
Jako potíže spojené s menopauzou uvádí také Mayoclinic vaginální suchost, která je přímo spojená se sníženou produkcí estrogenu a progesteronu. To může způsobovat také diskomfort až bolest při pohlavním styku. Určitá spojitost je také mezi vaginální suchostí a menším zájmem o sex v průběhu menopauzy.
Změny nálad a deprese
Rozdílná produkce hormonů neovlivňuje jen menstruaci, vaginální suchost či snížené libido, ale také změny nálad někdy vedoucí až k depresím. Ženy uvádějí nadměrný pocit podrážděnosti, stejně jako změny nálad i deprese při menopauze.