Nehty mohou prozradit mnoho informací o vašem zdraví. Pokud si všimnete těchto změn, raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem.
Lidské tělo dokáže signalizovat všechny jeho problémy různými způsoby. Když mu například něco chybí nebo se potýká s nebezpečným onemocněním, může se to odrazit především na vašich nehtech, a to buď změnou jejich struktury nebo vzhledu. Jak proto doporučuje lékařka Stephanie S. Gardner, pokud si všimnete jakýchkoli změn, měli byste se raději poradit se svým praktickým lékařem, který vám stanoví diagnózu a poradí, co dělat dál. Na vině mohou být často dokonce i problémy s játry nebo nebezpečná bakteriální infekce.
Nehty se začínají zvedat
Pokud jste si všimli, že se vaše nehty začínají výrazně zvedat (nejsou zcela připevněny ke kůži a doprovází je bílé zabarvení), mohlo by se jednat o dopad plísňové infekce nebo psoriázy. V některých případech je však možné, že se s tímto příznakem potýkáte v důsledku určitého poranění ostrým předmětem nebo agresivní manikúry, která vám nesedla. V každém případě je však důležité, abyste navštívili odborníka, který vám pomůže stanovit diagnózu problému a doporučí vám několik tipů, které vám pomohou k léčbě problému.
Hluboké drážky (nebo mezery) na nehtech
Pozor byste si měli dát také v případě, pokud se na vašich nehtech objeví hluboké drážky nebo mezery táhnoucí se po celé jejich šířce. To může znamenat, že nějaká příčina na chvíli zastavila růst vašich nehtů, což vedlo k této deformaci. Nejčastější příčinou tohoto nevzhledného problému bývá nadměrný stres, zranění, horečka nebo léčba chemoterapií. Aby nehty začaly opět růst a byly opět krásné, můžete učinit některé změny ve vašem životním stylu, zejména co se týče změny stravy a vyzkoušení meditace.
Pozor na tmavý pruh
Jak uvádí web AAD, pozor byste si měli dávat především před tmavými pruhy na nehtech, které by mohly značit samotnou rakovinu kůže. Právě totiž přímá čára zabarvená do černa či hněda může odkazovat na melanom, což je nejzávažnější typ tohoto nebezpečného onemocnění. Samozřejmě ne v každém případě musí tento příznak odkazovat na tuto skutečnost, ovšem přesto je dobré se raději poradit s dermatologem, aby vám provedl diagnózu a mohli jste případné problémy řešit co nejdříve.
Žluté a bílé nehty
Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce – a jak se infekce zhoršuje, nehtové lůžko se může stáhnout a nehty se dokonce mohou začít drolit. V některých případech pak může jít také o známku onemocnění štítné žlázy, plic, cukrovku nebo také lupénku. Pozor byste si měli dávat i před bílými nehty, zejména pokud je zabarvení viditelné na okraji, což může znamenat problémy s játry (například hepatitida). Na webu JakZdravě jsme také psali o dalších příznacích spojených s poškozením tohoto orgánu.
Tělo se s vámi snaží komunikovat neustále
Nejsou to však pouze nehty, které mohou odkazovat na nebezpečné problémy s vaším organismem. Mnohé vám toho dokáže vypovědět také ztráta chuti k jídlu či naopak neustálý hlad, což může vypovídat o nedostatku bílkovin v těle, nebo také neustálé vypadávání vlasů, které vypovídá o nízkém příjmu vitamínu C a kreatinu. Stejně tak byste měli být na pozoru před problémy se spánkem, které nejčastěji souvisí s nadměrným stresem a špatně nastaveným jídelníčkem. Tento problém se však může závažně odrazit na vašem psychickém zdraví.