Co prozradí nehty o vašem zdraví? Stačí se kouknout, možná máte vážnou nemoc

Nehty na nohou mohou odhalit více, než by člověk čekal. Rostou pomaleji a ukládá s v nich nikotin, a právě jeho množství v nehtech u nohou je rozhodujícím faktorem.

nehty a rakovina plic i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nádorová onemocnění jsou jedním z největších strašáků dnešní doby a není se čemu divit. A právě rakovina plic je v České republice na vrcholu pomyslné pyramidy nádorových onemocnění. Existují různé studie i testy a překvapivě se ukazuje, že rakovina plic není jen záležitostí kuřáků. Existuje snaha zjistit, u koho a proč se rakovina plic rozvine. Měřítkem je často hladina nikotinu, která se zjišťovala z moči, ale nově se provádějí výzkumy i s nehty na nohou.

Rakovina plic

Každá rakovina je závažný stav a vždy záleží na jeho časném zjištění, aby léčba dopadla dobře. Mezi nejčastější příčiny rakoviny plic se řadí kouření. Zejména ohrožení jsou lidé, kteří kouří od mladých let dlouhou dobu. Ovšem značné riziko je také u lidí, kteří sami nekouří, ale jsou stále v prostředí, kde se kouří, jelikož vdechují velké množství karcinogenních látek. Dalšími faktory, které zvyšují riziko vzniku rakoviny je vyšší věk i vdechování škodlivin z prostředí.

Velkou komplikací u rakoviny plic je fakt, že příznaky jsou zpočátku v podstatě nulové, a proto je potíž diagnostikovat toto onemocnění včas. Velice často pacienti pocítí komplikace až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu. Avšak mezi příznaky, které jsou typické, lze jmenovat kašel, dušnost, únavu, horečku i hubnutí. V dalších fázích se mohou objevit také potíže s polykáním. Ovšem výzkumy zkoušejí zjistit, u koho rakovina propukne na základě hladiny nikotinu.

Nehty a rakovina plic spolu mohou souviset. Obrázek plic. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nehty mají schopnost poukázat na možnou rakovinu plic

Nikotin

Hladina nikotinu je zjišťována, ačkoliv samotný nikotin nepatří mezi karcinogenní látky. Jedná se ovšem o návykovou látku vyskytující se v tabákových rostlinách. Za zmínku stojí, že samotný nikotin je jed. Přičemž smrtelná dávka odpovídá asi 20 cigaretám vykouřeným najednou. Ovšem případů takovýchto otrav je velice málo. A jedem může být téměř cokoliv, záleží na množství. Avšak z dlouhodobého hlediska nikotin zvyšuje krevní tlak, riziko cévních onemocnění i riziko vzniku rakoviny.

Následky kouření x množství cigaret

Jsou zjišťovány následky kouření i konkrétně rozvoj rakoviny plic. Jenže tyto studie se vždy velice obtížně srovnávaly s tím, že fakta o počtu vykouřených cigaret se získávaly jen z odpovědí respondentů, a tudíž nemusí být vždy pravdivé. Hladina nikotinu je přímo úměrná s látkami, které způsobují zhoubné bujení a doposud byla měřena z moči. Ovšem zjišťování hladiny nikotinu z nehtů na nohou je daleko lepší, díky tomu, že je stabilnější. Lidem s vysokým obsahem nikotinu v nehtech hrozí 3x až 5x větší riziko rozvoje rakoviny plic a může se asi v 10 % jednat i o nekuřáky.

Jakým způsobem u vás byla zkoumána hladina nikotinu v těle?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články