Patříte-li k lidem, které často trápí zažívací potíže, stačí, když budete dodržovat toto jednoduché opatření a vyhnete se probdělým nocím.
Občasné zažívací potíže jsou zcela běžné, stačí, když sníte tučnější jídlo, než na jaké jste zvyklí, a problém je na světě. Někteří lidé však trpí zažívacími problémy velmi často a mohou být tak silné, že jim nedají v noci spát. Ať už jde o bolesti či křeče v žaludku, bolesti spojené s nahromaděnými plyny ve střevech nebo jen pocit těžkosti, problémy s strávením jsou vždy dosti nepříjemné. Podpořte své zažívání pomocí bylin a ušetřete si probdělé noci.
Máta podporuje zažívání i zdraví mozku
Mátu jsme na JakZdravě zmiňovali například v souvislosti s jejími omlazujícími vlastnostmi nebo pozitivním vlivem na imunitní systém. Dokáže toho však mnohem více. Odborníci z renomovaného zdravotnického portálu Healthline vyzdvihují zejména její antioxidační schopnosti, pozitivní vliv na funkce mozku a úlevu, kterou dokáže poskytnout při respiračních onemocněních. Mimo to má velmi pozitivní vliv na zažívání, kdy dokáže ulevit od běžných zažívacích obtíží i od nepříjemných příznaků syndromu dráždivého tračníku.
Zázvor působí na zažívání jako hojivý balzám
I zázvor je čtenářům JakZdravě dobře známý, kromě úlevy při zažívacích potížích jsme vám jej doporučovali i na hubnutí či snížení hladiny cholesterolu. Nutriční specialistka Amy Richter, RD tvrdí, že by mohl být prospěšný i pro osoby trpící osteoartrózou, diabetem 2. typu či vysokou hladinou cholesterolu.
Nejvíce je však zázvor ceněný právě pro svou schopnost ulevit od zažívacích potíží všeho druhu. Ať už se jedná o ranní nevolnosti v těhotenství, bolesti břicha spojené s dietní chybou či otravou jídlem, chronickými onemocněními zažívacího traktu či nevolností způsobenou léky či chemoterapií.
Se zažíváním vám může pomoci i kmín, anýz či fenykl
Existuje samozřejmě velké množství dalších bylin, které vám při zažívacích potížích mohou ulevit. Nejznámější je asi fenykl, který navíc můžete podat i novorozencům (od ukončeného prvního týdne), kmín, šalvěj či anýz. Můžete je používat samostatně či v kombinaci, každá z těchto bylin totiž účinkuje trošku jinak:
- Zázvor: Stimuluje trávení, zklidňuje podrážděný žaludek a urychluje uvolňování plynů.
- Máta: Normalizuje činnost trávicího traktu a střevní peristaltiku.
- Kmín: Působí proti bolestem a křečím, zklidňuje žaludek a zmírňuje případné záněty žaludku a střev.
- Šalvěj: Podporuje činnost žaludku a střev, brání nežádoucímu hromadění plynů.
- Anýz: Působí proti křečím, stimuluje činnost střev a bojuje proti škodlivým bakteriím ve střevech.
- Pampeliška: Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a stimuluje činnost jater (obzvláště produkci žluči).
Stačí šálek odvaru před těžkým jídlem a je po starostech
Pokud na zažívací obtíže trpíte a víte, že vás večer čeká opulentní večeře, vypijte před ní (ideálně 20 minut až půl hodiny předem) šálek odvaru z jedné či více výše zmíněných bylin. Stačí pár minut povařit lžičku vybrané bylinky v šálku vody a po mírném zchladnutí vypít. Nemáte-li možnost připravit odvar, přelijte bylinky vroucí vodou, přikryjte a nechte alespoň 15 minut louhovat. Nejenže vám nebude těžko bezprostředně po jídle, ale vyhnete se i problémům v noci a po ránu.