Tichý zabiják, o kterém se moc nemluví: Je škodlivější než alkohol a cigarety, konzumuje ho ale každý

Koření se často řadí do kategorie superpotravin, protože se používá při přípravě léčivých směsí i zdravých pokrmů. Není ale koření jako koření. Může v něm číhat nebezpečí.

Koření v krabicích vystavené na stánku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Do mnoha potravin se přidávají složky jako umělá barviva, konzervační látky a v některých případech i geneticky modifikované látky. Všechny tyto jmenované složky jsou pro lidský organismus jedovaté a ve větším množství mohou způsobit vážné zdravotní problémy. V poslední době přichází na přetřes způsob balení koření, které používá každý, ale může být potenciálním karcinogenem.

Proč se koření sterilizuje

Hlavní problém je sterilizace koření pomocí toxických látek, jakou je například ethylenoxid. To je klasifikovaný karcinogen. Proč se to ale dělá? Je to proto, že koření je při zpracovávání, balení a skladování kontaminováno. Obsahuje různý hmyz, srst a výkaly hlodavců. Podle webu MyUpchar se v koření vyskytují i bakterie. Sterilizací se nečistoty i bakterie odstraňují.

Z dlouhodobého hlediska nebezpečné

Pokud se lidský organismus vystavuje těmto nebezpečným látkám opakovaně, dochází k poškozování nervového systému. Vznikají deprese, podráždění sliznic a očí. Mohou se vyskytovat různě těžké alergie.

Kořenky a talířky se vzorky koření iZdroj fotografie: Pixabay
Dávejte si pozor, jaké koření kupujete. Nejlepší je bio kvalita bez konzervantů a dalších přidaných látek.

Jak se nebezpečným látkám v koření vyhnout?

Je to celkem jednoduché. Vybírejte si organické a bio koření, které neobsahuje škodlivé složky, umělá barviva a konzervanty. Koření rozhodně nepatří ke škodlivým potravinám, pokud je bez jmenovaných složek. Naopak. Mnoho druhů se používá v lidové medicíně pro léčení různých nemocí, jak potvrzuje také web Lybrate. Koření se používá zásadně v malých dávkách jak v kuchyni, tak pro přípravu domácích receptů. O těch nejlepších druzích koření k léčení zdravotních neduhů psala naše redakce již dříve.

Voda na čaj, která je v konvici převařená víc než jednou, není 100% bezpečná. Vstřebává do sebe škodlivé látky

Nebezpečí číhá všude

Bohužel, v dnešní době si nemůžete být jistí ničím. Je potřeba pečlivě číst obaly a zajímat se o výrobu potravin. Ani čajové sáčky nejsou neviňátka, jak naše redakce na JakZdravě již psala, protože obsahují mnoho nevhodných látek, včetně zvýrazňovačů chuti. Zde je opět pomoc snadná. Kupujte si čaje přírodní a sypané nebo si nasušte bylinky či lesní ovoce na vlastní domácí čaj.

Jaké koření si kupujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články