Bolest zad, pat, kotníků a kolen: Mohlo by se jednat o spondylitidu

Spondylitida je nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Jakmile rozpoznáte příznaky, co nejrychleji navštivte lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Spondylitida je nepříjemný stav, ke kterému nejčastěji dochází v důsledku sedavého životního stylu. Ačkoli často nezpůsobuje žádnou bolest, onemocnění může přispívat k rozvoji různorodých příznaků, jako je například necitlivost ramene nebo neustále ztuhlý krk. Je ovšem velmi důležité, abyste co nejrychleji začali s léčbou problému, neboť by v pozdějším stádiu mohl podle lékařky Nancy Carteron vyžadovat chirurgický zákrok. 

Pozor by si měli dát ti, kteří sedí celé dny za počítačem 

Onemocnění lze popsat jako zvápenatění obratlů, které tvoří krční páteř. Jedná se o typický důsledek špatného držení těla, což se týká zejména lidí sedících dlouhé hodiny před počítačem – právě ti totiž mají během celého dne krk nakloněný mírně dopředu, což vlivem gravitace způsobuje vápenatění. Další rizikovou skupinou jsou poté starší lidé, kterých se situace týká v důsledku pokročilého věku a neschopnosti držet tělo tak, jak by se správně mělo.

Riziko spondylitidy lze výrazně snížit, a to zejména pravidelným pohybem, správným držením těla a léčbou stavů, které k ní mohou přispívat. Jedná se například o nadváhu, osteoporózu, artritidu a neustálé vystavování svého krku zátěži. Riziko však může být bohužel vyšší i v důsledku genetických predispozic, což nijak řešit nelze. Mezi nejčastější příznaky onemocnění poté dle serveru MayoClinic patří následující: 

Muže u PC bolí krk iZdroj fotografie: Freepik
Spondylitida nejčastěji způsobuje nepohodlí v oblasti krku
  • nepohodlí v oblasti krku
  • necitlivost ramene
  • bolest hlavy
  • častá ztuhlost krčních svalů při otáčení hlavy
  • ztuhlost krku po ránu 
  • závratě při rychlém vstávání 
  • bolest kloubů (zejména pat, kotníků a kolen)

4 kroky k tomu, zbavit se během 60 sekund bolesti krku a ztuhlé šíje – bez léků, kdykoli a kdekoli

Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, raději se co nejrychleji poraďte se svým lékařem. Ten vám pomůže diagnostikovat problém a doporučí vhodnou léčbu. Naštěstí lze většinu případů řešit prostřednictvím fyzioterapie, ovšem pokud pacient onemocnění ignoruje a spondylitida nabírá na intenzitě, je možné, že bude nutný chirurgický zákrok. Na webu Jak Zdravě jsme také psali o jednoduchých cvičeních proti bolestem krku.

Jak se před onemocněním chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články