Bolest krku zmizí cobydup: Jednoduché cviky od fyzioterapeuta

Tyto jednoduché cviky vám pomohou rychle zatočit s bolestí za krkem. Když navíc posílíte i krční a zádové svaly, bolesti se vám obloukem vyhnou.

bolest krku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud také trávíte hodiny sezením za počítačem, dlouho stojíte ve frontách nebo nosíte kabelku na jednom rameni, pravděpodobně pro vás bolest za krkem také není ničím neznámým. Proto pro vás mám pár tipů přímo od fyzioterapeuta, díky kterým svým krční svalům rychle ulevíte. Pokud budete cvičit pravidelně, svaly posílíte a pravděpodobnost, že se bolest krku vrátí tak snížíte na minimum.

Proč vás bolí za krkem

Jak jsem již předeslala, za bolestí krku stojí obvykle nesprávné držení těla. Páteř a svaly jsou pak přetížené, ztuhnou a bolí. Podle renomovaného zdravotnického serveru Healthline, jsou dalšími nejčastějšími příčinami bolesti za krkem:

 • Poranění měkkých tkání, tedy svalů, vazů a šlach v důsledku zranění (například sportovního úrazu, přetížení či pádu).
 • Zlomenina či poškození páteře nebo klíční kosti.
 • Přeležení.
 • Prudký pohyb hlavy.
 • Skřípnutý nerv.
 • Degenerativní onemocnění (např. cervikální osteoartróza).
 • Akutní či chronické onemocnění (angina pectoris, infarkt, mrtvice). Tato onemocnění však mají i další, typičtější, příznaky.

Cviky na bolest za krkem

Existuje jednoduchá série cviků, které vám mohou pomoci se bolesti rychle zbavit. Kromě toho vám také svaly posílí, což je podle vědců důležité k předcházení tomuto typu bolesti. Fyzioterapeut Gavin Morrison pro web Spine Health vysvětlil, že když dojde k oslabení svalů krku a horní části zad, hlava se hlava předkloní a tím se pak krční páteř více namáhá, což pak vede k nepříjemným bolestem krku. Pokud tyto svaly opět posílíte, vaše držení těla se zlepší, hlava se vrátí do neutrálního postavení a vás logicky přestane tak často bolet za krkem.

Krátké ale účinné cvičení

Nejdříve několikrát zakružte hlavou v každém směru. Poté nakloňte hlavu na levou stranu a snažte se hlavu sklonit co nejblíže k rameni, abyste co nejvíce protáhli krk. Totéž zopakujte na pravou stranu. Cvičení zakončete záklonem a předklonem hlavy. Nejdříve hlavu zakloňte co nejvíce dozadu, poté se pokuste dotknout bradou hrudníku. Opakujte šestkrát.

cviky na bolest krku iZdroj fotografie: Freepik
Bolest krku vyřešíte jednoduchým cvičením

Toto cvičení vám zabere jen pár minut, ale je velice účinné. Je vhodné jej provádět každý den, pokud si vzpomenete, klidně můžete cvičit i vícekrát. O cvičení a posílení svalů zad jsme na webu JakZdravě psali již mnohokrát, pokud tedy cítíte, že i vaše záda by potřebovala posílit, zařaďte do své rutiny i tyto cviky. 

Další možnosti úlevy od bolesti

Kromě cvičení existuje ještě několik dalších kroků, které můžete v případě bolesti za krkem podniknout. Odborníci z Mayo Clinic doporučují například krční límec, který podpírá krk a tím snižuje tlak na krk. Měkké límce jsou poměrně pohodlné a rychle vám uleví, ale dlouhodobé používání může způsobit více škody než užitku. Pamatujte tedy na pravidlo: Všeho s mírou.

Ulevit vám mohou i volně prodejné léky proti bolesti, ledové obklady, plavání či masáž, včetně jednoduché samomasáže, o které jsem již dříve na tomto webu také psala. V případě skutečně velkých bolestí však neváhejte navštívit lékaře, může vám dát injekci na uvolnění svalů, která většinou zabírá již během pár minut a navrhne vám možnosti další léčby. Je vhodné také dbát následujících zásad:

 • nenoste těžké věci v kabelce či tašce přes rameno nebo v ruce, použijte batoh, aby se váha rovnoměrně rozložila
 • používejte spíš menší polštář, aby byla krční páteř v rovině
 • při dlouhém stání často měňte polohu
 • při dlouhém sezení či práci u počítače se nezapomínejte pravidelně protáhnout a ideálně i krátce projít
 • dbejte na správné držení těla
 • nepodceňujte význam pravidelného pohybu
 • dostatečně odpočívejte

Co dalšího vám na bolest krku pomáhá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články