Dva běžné vitamíny markantně zvyšují rakovinu plic. Ta postihuje každého bez ohledu na pohlaví i věk

Velmi častým druhem rakoviny je karcinom lokalizovaný v plicích. Onemocnění je nejen nepříjemné, ale také doprovázené mnoha bolestivými příznaky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina plic vždy patřila mezi vzácnější druhy onemocnění. To se ale rapidně změnilo ve dvacátých letech, kdy došlo k závratnému rozvoji tabákového průmyslu. Mnoho z aktivních kuřáků si zdravotní dopady cigaret na svoje plíce vůbec neuvědomuje, nebo je dokonce bagatelizuje. Čísla ale mluví jasně. Karcinom plic patří v současné době mezi jeden z nejčastějších druhů rakoviny, se kterým se lékaři v ordinacích setkávají. 

Rizikovým faktorem je nejen kouření, ale i genetika

Ovšem nejde jen o kuřáky. Započítat musíme i riziko pasivního kouření. Před dýmem z cigaret bychom tedy určitě měli chránit své děti, partnery a ostatní lidi v našem okolí. Vysokému riziku jsme ovšem vystaveni všichni v silně znečištěném prostředí, protože ohrožovat nás může i jiný kouř než jen ten cigaretový. Velký podíl zřejmě mají také genetické faktory. To je ale stále ještě předmětem výzkumů. 

iZdroj fotografie: Pexels

Problémem onemocnění jsou jeho nenápadné příznaky. Ty se totiž objevují velmi pomalu, a nejsou zcela zřetelné. U kuřáka můžeme pozorovat typický kašel, ten nás ale na samotné onemocnění neupozorňuje. Nejčastěji je nemoc objevena náhodou, a to pomocí rentgenových snímků. Doprovodnými příznaky rakoviny plic je zvýšená tělesná teplota, ztráta chuti k jídlu, obtíže při polykání nebo chronická únava. 

Návštěvu lékaře bychom neměli odkládat

Zjevným příznakem, při kterém bychom neměli váhat a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, je neutišitelný kašel. Pokud se k němu ještě připojí vykašlávání krve, není na co čekat. Kašel může doprovázet také tupá bolest v oblasti hrudníku, nejčastější lokalizace je přímo pod lopatkou. U lékaře proběhne důkladná anamnéza včetně poslechu plic a prohmatání lymfatických uzlin. Při rakovinném onemocnění se totiž zvětšují. 

iZdroj fotografie: Freepik

Následně se provádí detailní vyšetření, a to buď pomocí rentgenu nebo počítačové tomografie. Ze snímků poté lékař zjistí, jestli se na plicní tkáni vyskytují změny nebo jsou v našem těle přítomné podezřelé novotvary. Ke zhodnocení dýchacího traktu se užívá bronchoskopie. Ta dokáže odhalit nebezpečné útvary i v průduškách. Vyšetření se provádí v narkóze, a lékař může v případě potřeby přistoupit k punkci a pomocí jehly vám z oblasti plic odsát potřebnou tekutinu.

Nejdůležitějším preventivním krokem je omezení kouření

Prevence vzniku onemocnění je v tomto případě jasná. Je zapotřebí nekouřit a vyhýbat se prostředí, kde se kuřáci vyskytují a prostředí silně znečištěnému. Také je dobré podstupovat preventivní prohlídky u svého lékaře a každou změnu zdravotního stavu mu hlásit. Problém překvapivě může způsobit také nadměrná konzumace vitamínů. K tomuto objevu došli vědci v roce 2010, kdy zjistili, že jinak velmi prospěšný komplex vitaminů B má ve velkých dávkách škodlivé účinky. 

iZdroj fotografie: Pexels

Hlavním problémem je vitamin B6 a B12. Jejich nadměrné užívání vznik rakoviny podporuje, a ještě mnohem horší je, pokud se jedná o aktivního kuřáka. Dalším zajímavým faktem, který ze studie vyplynul je, že ze všech testovaných byl negativní účinek Béček prokázán jen u mužské části dobrovolníků. U žen se riziko vzniku rakoviny nezvýšilo ani při nadměrné konzumaci obou zmíněných vitaminů. Výsledky studie jsou opravdu překvapivé a je zapotřebí provést další laboratorní výzkumy. 

Zdroj: Mayo Clinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články