To, jak je důležité dodržovat pitný režim, hlavně během letních měsíců a teplých dnů, všichni víme. Aby dodržování pitného režimu mělo ten správný účinek, musíme se zaměřit také na to, co pijeme.
Často se dokonce diskutuje i o teplotě nápojů. Někteří odborníci dokonce nedoporučují pít studené nápoje, což s oblibou děláme právě během léta na osvěžení. V tomto článku se podíváme, co je pravdy na některých tvrzeních.
Účinky studené vody
K dodržování pitného režimu je nevhodnější samozřejmě neperlivá voda. Té bychom podle počasí, našich aktivit a jiných okolností měli vypít 2-3 litry. Příliš studená voda ale může negativně působit na žaludek. Způsobuje až jeho stažení a zhoršování trávení. Odborníci varují i před pitím ledových nápojů během léta. Psychologicky se nám zdá, že nás ledová voda osvěží, ovšem tělo bude muset vynaložit mnohem více energie na to, aby vyrovnalo přirozenou vnitřní teplotu těla. K negativnímu ovlivnění dochází i při průchodu hlenu v dýchací soustavě. Zřejmě proto je s nachlazením neodmyslitelně spojen horký čaj, který dýchací ústrojí uvolňuje.
Odborníci nedoporučují pít studenou vodu zejména těm, kteří trpí:
- migrénou
- achalázií (porucha pohyblivosti jícnu)
Odmítavě se ke studeným nápojům staví také čínská medicína. Ta vychází z přesvědčení, že pití studené vody během jídla vytváří v těle nežádoucí rovnováhu. Jídla vycházející z této kulturu se proto podávají vždy s teplou vodou.
Jak je to s teplou vodou?
Teplá voda může dle výzkumu zlepšit krevní oběh a zbavování toxinů. Oproti studené navíc pomáhá k lepšímu trávení. Způsobuje ale redukování pocitu žízně, a proto lidé ve většině případu vypijí méně než optimální množství.
Podle výsledků nejrůznějších studií závisí zkrátka na zdravotním stavu jedince a situaci. Pití studené vody není přímo nebezpečné, ale může podpořit některé zdravotní nepříjemnosti. Proto je doporučováno pití spíše teplejší vody, které by mělo být vhodné pro všechny nehledě na okolnostech.