Dlouhé usínání nebo nemožnost usnout není nic příjemného. Proveďte důležité kroky pro získání kvalitního spánku.
Spánek je důležitou součástí lidského života. Neměl by se zanedbávat, protože jeho kvalita se odrazuje na každodenním životě a později i na psychickém a fyzickém zdraví člověka samotného. Jestliže máte problémy se spánkem, zkuste si zjistit, co by vám mohly pomoci. Nastavte si nejlépe takový režim, abyste chodili spát pravidelně. Tělo si pak zvykne na čas, ve kterém se odpočívá a bude jej i samo vyžadovat.
Ideální čas pro spánek
Člověk by měl denně spát 7 až 8 hodin. Pod 6 a nad 10 hodin se považuje za nezdravý spánek. Jestliže musíte denně spát více než 10 hodin, zamyslete se nad tím, zda nemáte potíže s depresemi. Spánek zabírá třetinu života a má na něj obrovský vliv. Od spánku se odrazuje to, jak žijeme a jak budeme fungovat i v budoucnu. Mnoho lidí si stěžuje, že se nevyspali pořádně. V noci se budí nebo měli problém usnout. Málo nebo hodně spánku škodí a člověk by se měl pokusit spát pravidelně a stejně dlouho.
Spánková hygiena a důslednost
Pokud nevíte, co to znamená spánková hygiena, jedná se o pravidla, která by se měla dodržovat pro zdravý spánek. Společně se spánkovou hygienou si můžete vytvořit návyky pro zdravý spánek. V momentě, kdy se chcete naučit lehce usnout a pravidelně spát, musíte důsledně dodržovat režim pro spaní. Díky tomu si lépe zvyknete na nový režim a váš spánek bude kvalitní. Spát byste měli minimálně 7 hodin denně.
Nekvalitní spánek se nebude projevovat jen každodenní únavou, kruhy pod očima nebo jinými potížemi. Časem se mohou proměnit ve zdravotní onemocnění nebo potíže, které nejsou příjemné a je potřeba je řešit s doktorem. Srdeční onemocnění, diabetes, obezita, stres, deprese, závislost a úzkost mohou být následkem špatného spánku.
Pro kvalitní spánek je důležité pohodlí
Jestliže se chcete vyspat „do růžova“, je důležité si zajistit příjemné podmínky pro spaní. Hlavní podmínkou pro kvalitní spánek je pohodlí. Díky pohodlí je menší pravděpodobnost, že se v noci budete budit. V místnosti, ve které spíte, by mělo být chladněji (okolo 15 až 18 °C). Zajistěte si, aby do místnosti nepronikalo světlo z venku a mějte úplně zhasnuto. Nezapomínejte ani na úklid nebo uklidňující vůně (levandule, heřmánek).
Přes den si v místnosti zapalte relaxující a uklidňující svíčky, které zanechají na noc příjemné aroma, u kterého se bude lépe usínat. Pokud nemáte čas na zapalování svíček, zakupte si sprej, který lze aplikovat přímo na povlečení. V posteli nejezte, nesledujte filmy ani neprovozujte jiné aktivity. Aktivity, které by se měly provozovat v posteli je pouze sex a spánek.
Kvalitní produkty pro spánek
Pro kvalitní spánek je důležitá kvalitní matrace. Někomu vyhovuje měkčí a jiní lidé preferují tvrdší. Před nákupem matrace si zajděte do obchodu s těmito produkty a vyzkoušejte si ho na místě. To samé platí i s polštářem a peřinou. Některé peřiny jsou příliš těžké a někomu nemusí být příjemná. Zajistěte si kvalitní produkty, abyste měli pohodlný spánek. Díky tomu předejdete bolesti zad, svalů a jiných částí těla. Zároveň si zajistíte příjemné spaní.
Používání elektroniky a modrého světla
Elektronika vyzařuje modré světlo, které oči unavuje. Chytré telefony, počítače, tablety a televizory umí vyzařovat modré světlo. To v mozku vzbuzuje dojem, že je stále den a mozek je oklamán. Z tohoto důvodu vznikají potíže s pravidelným spánkem. Modré světlo je pro člověka dobré přes den, když jej přijímá ze slunce. Díky němu je více v pozoru, snižuje únavu a zlepšuje náladu.
Ve večerních hodinách toto světlo narušuje spánek, protože si mozek stále myslí, že je den. Z tohoto důvodu se pokuste vypnout veškerou elektroniku alespoň 30 minut před spaním. Váš mozek nebude ovlivňován modrým světlem a vám se bude následně lépe usínat. Na elektronice si můžete nastavit vypnutí modrého světla. Není to nic složitého a stačí se podívat do nastavení.
Když nemůžete usnout
V momentě, kdy máte veškerou elektroniku vypnutou, v místnosti je chladno a tma, běžte spát. Když zjistíte, že se převalujete už dvacet minut a nejde vám usnout, vstaňte. Poté se běžte na chvíli věnovat relaxačním metodám. Začněte číst knihu, poslouchejte hudbu nebo meditujte. Po chvíli se opět vraťte do postele a znovu se pokuste o spánek.
Pro to, abyste vždy usnuli bez jakýchkoliv potíží, je potřeba mít pravidelný režim. Předem si promyslete, jaké aktivity jsou pro vás příjemné a uklidňující. Nastavte si režim, který budete dodržovat pravidelně před spaním. V tomto režimu by se měly nacházet aktivity, které vás uvolní, abyste do postele šli příjemně naladění a uvolnění.
Pravidelný denní režim
Některým lidem nestačí pouze spánková hygiena, kdy je potřeba dodržovat pravidelný režim před spaním. Proto musí zvolit i pravidelný denní režim, který jim pomůže se snadnějším a kvalitnějším spánkem. Přes den si zajděte na procházku, nekuřte, večer nepijte alkohol ani kávu, v noci nejezte. Poslední kávu si dejte nejpozději 6 hodin před spaním.
Stejný režim, který máte vy, nemusí vyhovovat jiným lidem. Každý si musí vyzkoušet na svém těle, co na něj funguje a co ne. Možná vám bude trvat déle, než se naučíte mít pravidelný režim a podaří se vám lehce usínat. Jestliže máte psychické potíže, řešte je s odborníkem, který vám dokáže pomoci s léčbou. I tyto neléčené potíže mohou způsobovat problémy se spaním.