Potrat je velmi častým problémem, o kterým lidé neradi mluví. Jde o bolestivou zkušenost, která může těžce zasáhnout vás a vaše blízké.
Pokud někomu takovému chcete pomoci, v následujícím rozhovoru vám poskytneme rady od terapeuta, jak se zachovat.
Slova zraňují
Slova mají velkou sílu. Samotný termín potrat máme spojený s pocitem, že se něco pokazilo. A přitom to mohlo dobře dopadnout. Pokud se váš blízký ocitne v této situaci, važte slova. Nemluvte o prožitku jiné osoby tak, jako byste danou situaci sami zažili. Zcela vypusťte věty typu:
- „Asi se to tak mělo stát.“
- „Zřejmě nebylo zdravé, je to tak lepší.“
- „Neboj, budeš mít jiné děti.“
Řekli byste toto někomu na pohřbu? Zřejmě ne. Nezraňujte své blízké takovými úvahami. Páry, které mají zkušenost s potratem, často zmiňují, že takové věty mají přesně opačný účinek, než jaký dotyčná osoba zamýšlela. Na to navazuje druhá skutečnost.
Zármutek a bolest
Rodiče se na potomka těšili a vytvořili si k němu vazbu. Najednou je jejich štěstí a očekávání pryč. Většinou ale bez řádného pohřbu či rozloučení. Pohřby přitom slouží především pro pozůstalé jako forma rozloučení se. Lidé v důležitých životních situacích vyhledávají rituály. Pomáhají určitou kapitolu života otevřít či naopak uzavřít. Navrhněte vašim blízkým uspořádat malé shromáždění, kde budou moci uzavřít tuto bolestivou kapitolu a s dítětem se rozloučit.
Pocit viny může vést k rozchodu
Partneři budou na tuto situaci reagovat rozdílně. Záleží to na jejich zkušenosti či citovém nastavení. Nebezpečný je pocit viny. Když se k němu přidá také bolest ze ztráty, může to vést až k vážným depresivním stavům. Podporujte zasažený pár. Ti, kteří situaci překonali, vyšli silnější a otevřenější vůči jeden druhému.
Ačkoliv se může zdát, že zármutek je nekonečný, není tomu tak. O zkušenosti se ztrátou dítěte se příliš nemluví, a tak mohou mít páry pocit, že se „neposouvají“ tak, jak by měly. Pravdou je, že i jejich rány se časem uzdraví. A vaše podpora pro ně může být klíčová.