Konzumujte květák správně a zažijte jeho blahodárné účinky naplno. Snižuje výskyt rakoviny a dokáže ovlivnit funkci štítné žlázy

Květák je na našich stolech poměrně často. Někdy v podobě květákového mozečku, jindy obalený a osmažený. Na lidské zdraví má mnoho příznivých účinků, ale pozor, ne vždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Květák je velmi oblíbený mezi lidmi, kteří drží redukční dietu. Obsahuje totiž jen velmi malé množství kalorií a pyšní se vysokým obsahem vlákniny. Díky tomu zasytí na delší dobu a bez pocitu hladu. Nejen pro hubnoucí, ale i pro všechny ostatní, existuje spousta dalších výhod konzumace této oblíbené brukvovité zeleniny. Mimo jiné má vysoký obsah vitamínů a minerálů, které podporují imunitu a zpracování vápníku pro stavbu kostí.

Květák může být příčinou nadýmání

Všechny brukvovité zeleniny, tedy i květák, obsahují komplexní cukr s názvem rafinóza. Ten je pro lidské tělo velmi těžce stravitelný, a tak se dostává do tlustého střeva v původní podobě. Tam zkvasí pomocí střevních bakterií, a to vede k častému nadýmání. Dokonce i lidé ve středním a starším věku, kteří v mládí jedli květák často a rádi, ho ve zralém věku nemohou jíst vůbec, protože jim působí úporné zažívací obtíže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Květák snižuje riziko výskytu rakoviny

Výskyt rakoviny reprodukčních orgánů mužů i žen je ve světě na vzestupu. Těžko říct, zda se zkrátka tato rakovina vyskytuje víc než dřív, nebo jaké jsou příčiny tohoto jevu. Květák obsahuje antioxidant s názvem indol-3-karbinol, který vědci spojují se sníženým rizikem vzniku rakoviny reprodukčních orgánů. Sulforafan je další účinnou složkou květáku, která je spojena se sníženým rizikem vzniku dalších nádorových onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Květák může ovlivnit funkci štítné žlázy

Fytonutrienty obsažené v květáku mají na lidské tělo mnoho účinků. Jeden z nich produkuje molekuly zvané izithiokyanáty, které mohou negativně ovlivnit absorpci jódu. U lidí, kteří jedí velké množství květáku, a zároveň nemají dostatečný příjem jódu z potravy, tak může dojít ke snížení funkce štítné žlázy. Jak už se psalo mnohokrát, je tedy dobré zařadit do jídelníčku dostatek ryb a jiných potravin bohatých na jód.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Květák může ovlivnit účinek některých léků

Naštěstí dnes už většina lidí ví, že potraviny s vysokým obsahem vitamínu K mohou snižovat účinky léků na ředění krve. To pak může být příčinou tvorby krevních sraženin a následných zdravotních komplikací. Květák rovněž patří do skupiny potravin s vysokým obsahem vitamínu K, a tak je třeba jeho konzumaci během užívání léků na ředění krve hlídat, i když většinou není nutné jej z jídelníčku přímo vyloučit. Vždy se ale raději poraďte se svým lékařem.

Zdroj: Eatthis

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články