Nespavost nebo také časté noční probouzení je problém trápící celou řadu lidí. Díky těmto účinným tipům tomu však může být jednou provždy konec.
Nespavost a časté noční probouzení patří mezi nepříjemné potíže, které v dnešní době postihují čím dále, tím více lidí. Jedná se tak o důsledek celé řady faktorů, jako je nadměrné používání technologických zařízení, sedavý typ práce, ale i mnohé zdravotní vlivy. Mnohdy však tělo nepotřebuje nic víc než se trošku zrelaxovat, a tyto potíže zmizí. Existuje však i několik osvědčených tipů a rad, které vám se zlepšením spánku pomohou. Informace ověřila lékařská poradkyně Adrienne Seitz, MS, RD, LDN.
Spánek a jeho důležitost
To, že spánek je pro správné fungování těla a organismu velmi důležitý, je poměrně dobře známým faktem. Během něj se totiž uvolní jak naše svaly, tak i mysl a tělo tak může po celém dnu zregenerovat a nabýt energii potřebnou ke všem činnostem. K tomu ale musí být náš spánek kvalitní a také pokud možno zbytečně nepřerušovaný.
Častým nočním probouzením se totiž doslova vytrháváme ze snění a narušujeme tak přirozený chod jednotlivých spánkových částí, které jsou důležité jak jednotlivě, tak dohromady ve vzájemné návaznosti. Také nespavost dokáže kvalitu spánku negativně ovlivnit a čím se naše usínání prodlužuje, tím se opět zkracuje čas určený pro jednotlivé fáze.
Nespavost vyvolává další potíže
Pokud se tedy na důležitost spánku opravdu pozorně zahledíme, můžeme zjistit jednu zásadní věc. Nedostatek spánku, nebo jeho výrazná nekvalita se během chvilky dokážou podepsat na celém těle. Způsobit totiž může nejen chronickou a dlouhotrvající únavu, ale také potíže s regulací tělesné energie, zpomalený metabolismus, zvýšený krevní tlak a mnoho dalšího.
Jedna potíž tak může vyvolat celou řadu dalších, co si samozřejmě většina lidí nemůže a ani nechce dovolit. Řešením by tak mohla být konzultace s lékařem, který vám podle závažnosti může předepsat léky na spaní. Pokud jste však zastáncem přirozenějších možností řešení, existuje hned několik účinných rad a tipů, které vám se spánkem mohou pomoci.
Teplá koupel
Jednou z možností, jak své tělo lépe navnadit na spánek, je například koupel v teplé vodě. Ta totiž rozproudí krev a také lymfu, což se příznivě podepisuje na usínání a spánku jako takovém. Pokud si tedy večer, těsně předtím, než bude chtít jít spát, napustíte horkou vanu, sami uvidíte, jak se vaše tělo uvolní a zbaví přebytečného napětí. Přidat můžete také relaxační olej, sůl nebo také pěnu, která si dokonale „pohraje“ s vašimi smysly a napomůže k celkové relaxaci.
Vůně levandule
Jednou z nejstarších (ale vskutku účinných) babských rad na nespavost je levandule jako taková. Její omamná vůně totiž funguje téměř magicky a tělo tak dokáže uvolnit a zrelaxovat natolik, že se kýžený spánek dostaví během chvilky. Stačí mít vedle polštáře váček se sušenou levandulí, nebo si zapálit aromatickou svíčku s levandulovým olejem. Tuto rostlinu a její výtažky však můžete přidat i do výše zmíněné koupele nebo si vyrobit domácí uvolňující zábal.
Pryč s technikou
Základním problémem, který dokáže negativně ovlivnit nespavost nebo také kvalitu spánku, je nadměrné užívání elektronických zařízení. Ty totiž vyzařují elektromagnetické vlny, které náš organismus narušují a tím narušují také chod spánku. Spát byste tedy měli nejlépe v místnosti, kde se technika vůbec nevyskytuje, nebo jí mít alespoň co nejvíce vzdálenou od postele. Také se doporučuje minimálně hodinu až dvě před spaním všechnu techniku odložit a relaxovat například čtením či meditací.
Pořádně zatemněte
Dalším důležitým faktorem pro spánek je také tma. Tu totiž náš organismus vnímá i přes zavřená víčka a přístup světla by tak mohl rozladit spánkový chod. Snažte se tak spát v co největší tmě, pokud možno zcela bez světla a zatáhněte také žaluzie na oknech. Nebude vás tak rušit ani svit měsíce, který v určitých fázích dokáže být poměrně výrazný.
Heřmánkový čaj
Heřmánek patří mezi hotové bylinné zázraky, jehož nejhlavnější výhodou je uvolnění a zklidnění, které poskytuje. To se tak dokonale hodí právě před spaním, kdy se doporučuje vypít hrnek čerstvého heřmánkového čaje, nejlépe z domácích sušených bylin. Vaše tělo se tak uvolní a spánek se dostaví poměrně rychle.
Teplé mléko na několik způsobů
Teplé mléko patří k potravinám, které si mnozí z nás mohou pamatovat už z dětství. To tehdy za námi chodily naše babičky vždy před spaním s teplým kakaem s medem, aby se nám prý lépe spalo. Pravdy na tom je však více, než se může zdát. Pokud tedy trpíte nespavostí, nebo se v noci často budíte, udělejte si před spaním hrnek teplého mléka a máte vystaráno.
Do toho můžete přidat například právě lžíci zmiňovaného medu, lžičku skořice nebo také špetku mletého pepře a hřebíčku. Stačí vypít asi hodinu před spaním a uvidíte, že budete nejen spát jako na dudách, ale také s hezkými sny. Dobře funguje ale také teplé mléko s kapkou rumu a vanilky, která má příjemnou vůni a doslova pohladí na duši.