Rotavirová infekce a co o ní musí každý v dnešní době vědět. Příčiny, příznaky a léčba

Rotavirová infekce patří mezi nepříjemné virózy postihující střeva a oblast žaludku. Co toto onemocnění způsobuje a jak se mu dá bránit? Odpovědi naleznete v tomto článku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rotavirová infekce je nebezpečná střevní viróza, která v největším procentu všech případů postihuje děti ve věku do pěti let. Pro ty, a zejména pro kojence, se může jednat o poměrně nebezpečné onemocnění, které může vést i k dalším závažným zdravotním problémům. O co se tedy přesně jedná, jak tato nemoc vzniká a jaké jsou možnosti léčby? To vše jsou otázky, na které je velmi důležité znát odpovědi.

Když rotavirová infekce zaútočí

Střevní onemocnění patří mezi nepříjemné, a mnohdy také dlouhotrvající virózy, které umí „skolit“ nejednoho dospěláka a silného chlapa. Rotavirová infekce však postihuje nejčastěji děti, a to ve věku zhruba do pěti let. Jedná se o poměrně zákeřnou nemoc, která pro tyto děti (a zvláště pro kojence) může být značně nebezpečná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde totiž o infekci postihující střeva a sliznici žaludku, které podráždí, a vytvoří tak hned celou vlnu nepříjemných reakcí. První z nich je dlouhodobé zvracení, a to zhruba po šesti dnech vystřídají silné průjmy. Ty však mohou nastoupit i okamžitě po započetí nemoci. Rotavirová infekce dokáže dětský organismus zcela zeslabit, a především také dehydratovat, vlivem čehož mohou u dětí vzniknout další zdravotní komplikace.

Rotavirová infekce u dospělých

Ačkoliv je rotavirová infekce vskutku nepříjemným onemocněním, nejedná se u dospělých o nic extra závažného a celý průběh připomíná běžnou střevní virózu. Nejčastěji je způsobená kontaminovanou vodou nebo otravou jídlem a příznaky, jako je průjem, nevolnost a zvracení přetrvávají i několik dní vkuse. Při mírné dietě a zklidňujících lécích se však nejedná o nic, co by se nedalo zvládnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rotavirová infekce u dětí

Horší je však průběh rotavirové infekce u dětí a kojenců. Ta je bohužel nejčastěji diagnostikována právě u batolat a dětí ve věku od šesti měsíců až do 5 let. Čím je dítě mladší, tím je celá nemoc nebezpečnější a závažnější. Dlouhotrvající průjem a zvracení má totiž za následek rychlý úbytek váhy, který již při 10 % z váhy dítěte znamená závažný ukazatel dehydratace, při které je nutná okamžitá hospitalizace v nemocnici.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U dětí do jednoho roku je běžná váha asi 7 kilo, což znamená, že bohatě postačuje snížení váhy o 700 gramů, a problém je na světě. K takové ztrátě hmotnosti navíc může při akutním průjmu dojít i zhruba po 6 – 12 hodinách od počátku prvních příznaků nemoci. Proč se však jedná o tolik závažnou věc?  Dehydratace dětí se může totiž rozvinout až do kómatu, nejrůznějších záchvatů a dysfunkce životně důležitých orgánů.

Příznaky nemoci

Ačkoliv může rotavirová infekce připomínat běžnou virózu, v několika bodech se příznaky (a to zejména u dětí) poměrně liší. Jedná se nejčastěji o:

  • nevolnost a zvracení přetrvávající i několik dní
  • vodnatá a řídká stolice po dobu zhruba 3 – 7 dnů
  • bolesti břicha a nepříjemné křeče
  • slabost a závratě
  • horečka a zvýšená tělesná teplota
iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky rotavirové infekce a následné dehydratace u dětí:

  • zvracení
  • hodně řídké průjmy
  • podrážděnost, častý pláč
  • nadměrná slzotvornost nebo naopak „suchý pláč“ (pláč bez slz)
  • snížené močení (suchá plena)
  • suché sliznice
  • suchá a mírně ztvrdlá kůže
  • ztráta pružnosti kůže
  • tvorba suchých „šupinek“ na kůži

Příčiny onemocnění

Základní příčinou rotavirové infekce jsou viry z rodu Rotavirus, ke kterému patří celkem 9 známých zástupců. Z toho jsou pro člověka nebezpečné tři z nich, a to konkrétně typ A, B a C. Tyto formy patogenu se nejčastěji vyskytují ve vodě, ve které se dokážou držet při životě i několik dní, jsou vysoce nakažlivé a rychle se šíří.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich nejčastějším ohniskem se pak stávají dětské školky, školy či zdravotnická zařízení a výskyt je nejhojnější zhruba od pozdního podzimu až do poloviny jara. Často se onemocnění mylně označuje za střevní chřipku. Ta se však od této nemoci mírně liší, a to zejména tím, kterou skupinu lidí postihuje, délkou trvání a také rizikovostí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností přenosu a nakažení jsou také špatné sociální podmínky, umělé krmení, přechod na jiný druh stravy u kojenců, předčasné narození dítěte, špatná výživa nebo závažné onemocnění jiných orgánů. Hlavní cestou přenosu jsou špinavé ruce či nečisté domácí potřeby, a také nakažený člověk, který je zaručeným přenašečem.

Diagnostika a léčba

Nejdůležitějším krokem k účinné léčbě rotavirové infekce je správná diagnostika. Ta se provádí pomocí speciálních expresních testů k detekci přítomnosti patogenu ve výkalech pacienta. Pokud se tato nemoc potvrdí, může započít léčba. Ta se rozděluje podle akutnosti střevních potíží, a také na základě příčiny nákazy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U dospělých se většinou doporučuje běžný postup léčby jako u jiných střevních viróz, u dětí se však musí bojovat především s dehydratací. Pro tu se nejčastěji volí orální rehydratační terapie, která funguje na principu podávání roztoků udržujících hladinu tekutin v normálu. Takový roztok se dá dokonce připravit i v pohodlí domova a doporučuje jej také Světová zdravotnická organizace UNICEF.

K jeho přípravě budete potřebovat 25 gramů cukru, 2 gramy soli a litr pitné vody. Všechny suroviny zamícháte a necháte rozpustit, a poté podáváte nemocnému dítěti. U kojenců se jedná o podávání pomocí stříkačky, a to několik kapek vždy v časovém rozmezí 1 až 2 minuty. U dětí starších jednoho roku je interval podávání stejný, mění se pouze množství, a to na jednu čajovou lžičku. U starších dětí je poté potřeba dohlédnout na časté pití.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po celou dobu je však nesmírně důležité sledovat vývoj stavu dítěte, a také toho, zda příjem tekutin nezpůsobuje zvracení. Pokud ano, je na místě vyhledat naléhavou lékařskou pomoc pro akutní rehydratační terapii. Pokud se navíc nemoc vyskytuje u dětí, u kterých bylo nedávno přerušeno kojení, je na místě zvážit jeho obnovení. Mateřské mléko totiž kromě nenahraditelné výživy obsahuje také stopové prvky, které proti podobným virům účinně bojují.

Zdroj: Zdorovye

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články