Proč je důležité se správně stravovat | JakZdravě.cz

Střeva mají větší moc, než byste čekali. Pomozte jim udržet vás ve formě, stačí se vyvarovat zcela běžných chyb

Stravovat se zdravě a rozumně je důležitější, než by mnoho lidí očekávalo. Stav vašich střev může ovlivnit doslova celý váš život.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všichni někdy zažili ten plný pocit žaludku, který je až nepříjemný. Většinou to bylo doprovázeno různými zvuky a člověk měl dojem, že si ani nezapne zip na riflích. Je úplně běžné v tomto stavu cítit nafouklý žaludek. V horším případě mohou přijít nevolnosti, křeče v žaludku a zvracení. Zní vám to povědomě? Ač to zní hrozivě, tento pocit byste se měli naučit ocenit. Může vám hodně pomoci.
Jak vaše střeva komunikují s mozkem

Cokoliv cítí vaše střeva, to dříve nebo později pocítí celé tělo. Jednoduše řečeno se ve střevech nachází takový malý mozek, kterému vědci říkají „enterický nervový systém“. Ten je důležitý, protože má podstatný vliv na vaše zdraví, náladu či způsob myšlení. Jakmile se nám udělá po nějakém jídle špatně, začneme se dělit na dvě skupiny. Ta první svá střeva poslechne a už se jídla nedotkne. Ta druhá si ho vesele dopřává znovu a znovu bez ohledu na to, že se vždy dostaví nevolnost.


iZdroj fotografie: Unsplash

Přitom na správném výběru jídla záleží nejvíce, jelikož formuje a udržuje nejen vaše zažívací zdraví. Vaše střeva mají své dané postupy, a pokud je budete krmit nezdravým jídlem, přísně na to zareagují. Malý mozek ve střevech se nezdráhá posílat zprávy do mozku, jestliže je to potřeba. Ten vám pak může jako reakci přivolat akné v dospělosti, bolesti kloubů či vyrážky po celém těle. Co se týče psychiky, pokud se dlouhodobě stravujete špatně, mohou se dostavit deprese a úzkosti.

Svým střevům musíte naslouchat a starat se o ně

Těžko se dá věřit, že to všechno se děje „jen“ kvůli tomu, že malý mozek ve vašich střevech nestrávil nějaký „bezvýznamný“ kus jídla. Skutečně tomu tak ovšem je a rozhodně byste to neměli podceňovat. Proto se snažte svá střeva plnit jen kvalitními potravinami. Získáte tak kontrolu nad tím, jaké signály vysíláte mozku. Je potřeba si uvědomit, že střeva jsou domovem pro různé mikroby – jak ty prospěšné, tak ty patogenní.


iZdroj fotografie: Unsplash

A právě vaše stravovací návyky rozhodnou o tom, jaké mikroby v nich budou vládnout. Pokud svá střeva chcete udržet šťastná, měli byste dodržovat vyváženou a pravidelnou stravu. Udržujte se hydratovaní, pravidelně se hýbejte a dbejte na dobrý a kvalitní spánek. Zdraví střev zlepšíte i omezením mléčných výrobků, masa a nezdravých cukrů.

Zdroj: Psychologytoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 459 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok