Rakovina prostaty je jednou z nejčastějších u mužů. Zvláště v pokročilejším věku jsou na ni náchylnější. Odhalíme vám její typické příznaky. Včasná diagnostika je stěžejní.
Toto onemocnění je více než časté u starších mužů. Proto je důležité znát jeho příznaky a vyhnout se tak jeho nevčasnému odhalení. Prostata je sama o sobě malá žláza, která se nachází v mužském reprodukčním systému a je jeho důležitou součástí. Produkuje totiž tekutinu, která obohatí sperma a zvyšuje i životaschopnost samotných pohlavních buněk. S věkem přichází i riziko problémů s touto žlázou, proto je nutné znát jejich příznaky.
Projevy rakoviny prostaty v raném stádiu
Průběh rakoviny se obvykle dělí na dvě stádia. Každé z nich má totiž příznaky trochu jiné. Tyto projevy ani nemusí hned nasvědčovat rakovině, ale i jiným onemocněním této žlázy. Zejména v tomto raném stádiu se kvůli blízkosti prostaty a močového měchýře mohou objevit močové potíže. Nádor může totiž kvůli své velikosti či umístění zabraňovat toku moči tlakem na močovou trubici.
Proto mohou nastat příznaky, jako je pálení či bolest při močení. Problém může však být i ve špatném průtoku a tedy i se spuštěním a zastavením. Dále často bývá i nutnost chození na záchod i několikrát během noci či částečná až téměř úplná ztráta kontroly nad močovým měchýřem. Další způsob, jak se rakovina může projevit, je i krví v moči nebo ve spermatu. Nakonec mezi projevy raného stádia patří i bolest při ejakulaci.
Příznaky pokročilého stádia rakoviny prostaty
Důvodem, proč jsou příznaky raného a pokročilého tak rozdílné, je rozšíření rakoviny z prostaty i do dalších částí těla. Těmi mohou být kosti či lymfatické uzliny. Při pokročilejším stádiu je zkrátka nemoc už poměrně rozsáhlá, ovšem ne neléčitelná. I přestože by se mohlo zdát, že v této chvíli je všem dnům konec, tak rozhodně není. V dnešní době už je k dispozici poměrně široký výběr z možností léčby.
Léčby nejen zastaví množení rakovinných buněk, ale také je zabijí, odstraní a pomohou tak se snížením bolesti pacienta. Mezi projevy metastatické rakoviny prostaty tedy patří například otok nohou či oblastí kolem pánve. Kromě opuchnutí lze občas detekovat také necitlivost či bolest v bocích, nohách až chodidlech. K příznakům tohoto stádia řadíme i bolestivost a křehkost kostí.
Pravidelné testování na rakovinu prostaty je základem
Rakovina se může u člověka objevit naprosto v jakémkoli věku. Ovšem s jeho růstem se rizika onemocnění zvyšují také. Proto není žádný určitý věk, ve kterém se testovat. Pravidelné návštěvy a kontroly však mohou předcházet opravdu mnohým potenciálním problémům, jež by mohly nastat. Hlavně prvotní příznaky tohoto onemocnění byste totiž nejspíše s rakovinou ihned nespojovali. Ale čím dřívější diagnostika, tím lépe pro vás.
Rakovina v pokročilém stádiu nedělá rozhodně žádnou dobrotu, A tak pravidelné testování vždy jednou za určitou dobu rozhodně stojí za to a nebudete později litovat, že jste nenavštívili lékaře dříve. Hlavně muži od 45 let s poměrně vysokým rizikem či příbuzným, který tuto rakovinu prodělal, by se neměli návštěvám lékaře vyhýbat. Dále také skupina mužů od věku 50 a víc s průměrným rizikem tohoto onemocnění, by se měli nechávat kontrolovat pro své dobro.
Myslíte, že by se mělo o problému více mluvit a normalizovat tak pravidelné testování?